• +90 0536 857 47 47
 • abcocukgazetesi@gmail.com

Güçlü ailelerin birlikte nasıl çalışır

Güçlü ailelerin birlikte nasıl çalışır

Çocuğunuz için ailesi güvenli bir merkez ise, kendisi ve ailenin dışındaki dünyayı keşfetme yeteneğinden daha fazla emin olabilirsiniz. Bunun nedeni, büyük, geniş dünyada işler korkutucu olursa, size konfor, destek ve koruma için gelebileceğini bilir ki; bu sadece yerel oyun alanı olmasına rağmen.

Güçlü aile olmak için neler yapıyorsunuz? Bu durum çok para veya mala sahip olmakla ilgili değildir. Güçlü aileler sevgi, güvenlik, iletişim ve bağlantı ve birkaç kural ve yordamlardan büyürler.

 1. Güçlü aileler: ihtiyaç duydukları şeyler
 2. Güçlü ailelerde duygusal ve fiziksel güvenlik
 3. Güçlü ailelerde sıcak, bakım ve olumlu dikkat
 4. Güçlü ailelerde kurum, adil kurallar ve rutinler
 5. Güçlü ailelerde iyi iletişim
 6. Başkalarına ve güçlü ailelere bağlantı
 • Güçlü aileler: ihtiyaç duydukları şeyler

Güçlü ailelerin genel olarak ortak noktaları bulunmaktadır:

 • Duygusal ve fiziksel güvenlik
 • Birden çok noktadan sıcaklık, bakım ve olumlu ilgi
 • Kurum, adil kurallar ve rutinler
 • İyi iletişim kurma
 • Ailenin dışındaki diğer kişilere bağlantılar.
 • Güçlü ailelerde duygusal ve fiziksel güvenlik

Güçlü aileler, ailedeki herkese duygusal ve fiziksel güvenlik hissi verir.

Bu, ailenizle birlikte olduğunuzda dinlenip kendiniz olabileceğiniz anlamına gelir. Korkmak, kızgın olmak, heyecanlı olmak, endişeli olmak veya ailenizle birlikte olduğunuzda başka şeyler sizin için sorun olmaz. Bu duygular kabul edilecek ve anlaşılacaktır.

Çocuğunuz için ailesi güvenli bir merkez ise, kendisi ve ailenin dışındaki dünyayı keşfetme yeteneğinden daha fazla emin olabilirsiniz. Bunun nedeni, büyük, geniş dünyada işler korkutucu olursa, size konfor, destek ve koruma için gelebileceğini bilir ki; bu sadece yerel oyun alanı olmasına rağmen.

Güvenlik hissi ve güvenlik oluşturmak için ipuçları
Ailenizde bir güvenlik hissi ve güvenlik oluşturmanın bazı yolları şunlardır:

 • Eşiniz varsa eşinizle,  çocuğunuz ve aileniz için yaratmak istediğiniz ritüellerhakkında konuşun. Örneğin yatmadan önce anlatılan hikayeler, Ritüeller, çocuğunuzun güvenlik ve aidiyet duygusunu arttırır.
 • Çocuğunuzla duygular hakkında konuşun. Hatta hislerinizi paylaşmak için düzenli bir zaman ayırabilirsiniz. Örneğin, her aile bireyi akşam yemeğine günün en yüksek ve en düşük değerlerini paylaşabilir.
 • ‘Büyük’ ​​duygularınızı sakin bir şekilde yönetmek için ne yapacağınızı planlayın. Eğer siz veya çocuğunuz stresli veya üzgün hissediyorsa, aklınızın başınıza gelebilmesi için bir yürüyüşe çıkın, müzik dinleyin veya arkadaşınızı arayıp, konuşmak isteyebilirsiniz.
 • Kendinizi çok kritik ve öfkeli hissettiğinizde, kendinize bakmayaveya bu hisleri yönetmeyle ilgili yardıma odaklanmak iyi olabilir.
 • Dinleyerek, insanların birbirleri ile konuşması bitene kadar beklemesi ve eleştirmeyi önleyerek birbirlerine saygı gösterin. Stratejilere ihtiyacınız varsa müzakere, problem çözme ve çatışma yönetimi  becerilerini geliştirme yollarına bakabilirsiniz.

Ebeveyn olarak, kendinizi nasıl hissettiğiniz ve davranmanın diğer aile üyeleri, özellikle çocuğunuz üzerinde büyük etkisi olabilir. Örneğin, eğer öfkeli veya stresli hissediyorsanız, çocuğunuz da kendisini bu şekilde vurgulayabilir. Bu yüzden kendinize bakmanız, sağlıklı yaşam tarzı seçimlerinizi yapmanız ve ihtiyacınız olduğunda destek almanız sizin için çok önemlidir.

 • Güçlü ailelerde sıcak kanlılık, bakım ve olumlu dikkat

Çocuğunuz ve eşiniz varsa sıcak kanlı, iyimser ve sevecen olmak, iyi bir aile ilişkisi kurmanıza yardımcı olur.

Sıcak, iyimser ve sevecen aileden gelen çocuklar diğer çocuklarla ve öğretmenlerle daha iyi anlaşıyor ve başkalarına karşı kabadayı olma eğilimi daha az. Ayrıca, çok fazla şefkat çocuğunuzu kendine has özel hissettiriyor, bu da hayatın iniş ve çıkışlarıyla başa çıkmasına yardımcı olabilir.

Olumlu dikkat  de önemlidir. Çocuğunuzun zevkini ve onunla olan ilişkinizdeki sıcaklığı gösterdiğiniz yol budur. Mesela, onun seviyesine inmek ve ne yaptığına ilgi göstermek. Olumlu dikkat, bağlantı kurar ve çocuğunuza ihtiyacınız olduğunda elinizin altında olduğunu gösterir.

Çocuklarınızın farklı mizaçları, ihtiyaçları ve yetenekleri olsa bile, hepsinin kendileri hakkında iyi hissetmelerine yardımcı olmak için ilgi, teşvik ve övgüye ihtiyaç duyar. Bu, benlik saygısı ve güvenini artırır.

Sıcaklık, bakım ve olumlu dikkat yaratma ipuçları
Ailenizde sıcaklık, bakım ve olumlu ilgi yaratmak için bazı öneriler:

 • Çocuğunuza onu ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin ve onunla gurur duyduğunuzu söyleyecek fırsatlara bakın.
 • Gülümseyin ve onunla konuşurken çocuğunuzun gözlerine bakın.
 • Mümkün olduğunca fiziksel sevgiyi gösterin.
 • Ailenizdeki insanlar iyi ya da başkaları için iyi şeyler yaptıklarında övgü ve teşvikÖrneğin, ‘Duru Deniz, bu sabah bulaşık makinesini açtığın için teşekkür ederim. Bu yaptığın büyük bir yardımcı oldu’.
 • Birlikte eğlenceli vakitler yaratarak bakımınızı gösterin.
 • Her ikisinde de keyif aldığınız bir şeyi yaparak, bire bir özel zamanlar için fırsatlar yaratın.
 • Güçlü ailelerde Kurum, adil kurallar ve rutinler

Aile Kurumu ve adil  aile kuralları, ailedeki herkesin neyin beklediğini ve nasıl davranacağını bilmesine izin verir. Kurallar, ailenizin üyelerinin daha iyi anlaşmalarına yardımcı olabilir ve aile hayatını daha huzurlu hale getirir.

Etkili kurallar, ailenin bakmak ve üyelerine nasıl davranmasını istediği konusunda açık ifadelerdir. Kuralları yapmak için en önemli şeyleri seçin. Örneğin, fiziksel olarak birbirlerini incitmemekle ilgili kural çoğu ailede zorunluluk olabilir. Emniyet, nezaket, günlük rutinler ve birbirlerine saygı konularında kurallar geliştirebilirsiniz.

Çocuklar uygun kurallara sahip ailelerde yetiştirildiklerinde, okulda daha başarılı olurlar ve gençken riskli faaliyetlerde bulunma olasılığı daha düşüktür. Adil kurallar ve makul sonuçlar, çocukların hayatlarının diğer alanlarında kullanabilecekleri sınırları öğrenmelerine yardımcı olur. Örneğin evdeki sınırlar, okuldaki kurallara uyarak çocuklara yardımcı olabilir.

Düzenlemeler, düzenli olarak planladığınız günlerce yaptığınız aktivitelerdir. Örneğin yemek yapmak, giyinmek, yatmak vb. Bu faaliyetler, evinizin sorunsuz çalışmasına yardımcı olur.

Rutinler çocuğunuza aileniz için neyin önemli olduğunu bildirir. Paylaştığınız inanç ve değerlerini güçlendirmeye yardımcı olabilirler ve ailenizde aidiyet ve beraberlik duygusu yaratabilirler. Ailenizin yaşamında başka stresler olduğunda öngörülebilirlik ve istikrar duygusu yaratırlar.

Aile kuralları ve rutinleri oluşturma ipuçları Aşağıda, aile kuralları ve rutinleri oluşturmak için bazı öneriler bulunmaktadır: 

 • Çocuğunuzu görev ve işlere katılınve ailenizde olanı kimin yaptığına yardımcı olmasına izin verin. Bu ona aile hayatına katkıda bulunma hissi verir.
 • Çocuğunuzu aile kuralları oluşturma ve aile etkinlikleri için planlama ile ilgilenmek için düzenli olarak aile toplantıları yapın.
 • Çocuğunuz büyüdükçe rutinleri ve kuralları uyarlayın. Bu, çocuğunuzun daha sonra yatmadan önce veya sokağa çıkma yasağı yapmasına ya da haftanın bir günü akşam yemeği hazırlamasına izin vermek kadar basit olabilir.
 • Çocuğunuz ergenliğe erişirken ekstra bağımsızlığınekstra sorumlulukla birlikte olduğunu açıklayabilirsiniz.

Rutinler özürlü çocuklara gerçekten yardımcı olabilir; bu engelleri anlamak ya da baş etmek zor olabilir.

 • Güçlü ailelerde iyi iletişim

Birbirinizi destekleyen aileler iyi ve kötü şeyler hakkında iyi iletişim kurarlar. Bu, zamanın iyiliği zaman birlikte kutlamalarına ve kez zaman zor olan sorunlardan bahsetmelerine olanak tanır.

Ailenizde iyi bir iletişim:

 • Aile üyelerini birbirleriyle konuşmaya teşvik etmek ve dinlemek, böylece herkesin nasıl hissettiğini ifade etme şansı buluyor.
 • Çocukların düşüncelerini ve dileklerini ifade eden kelimeleri öğrenmesine yardımcı olur, böylece ne istediklerini veya ne istediklerini sorabilirler.
 • Gerçekten güzel şeyleri veya iyi haberlere değil aynı zamanda öfke, utanç, üzüntü veya korkuya karşı her şeyi hassas bir şekilde dinleyen ve cevap veren olmak.
 • Bir aile üyesinin problemini dinlemek ve empati kurmak, sorunu çözmek zorunda hissetmeden veya tavsiye vermek.
 • Bir problem olduğunda pazarlık etmeyi ve uzlaşmayı öğrenir, böylece herkes ne istediklerinin bir parçasını alır.
 • Beden dili ve eylemler yanı sıra sözcükleri odaklanarak.

İyi iletişim oluşturmak için ipuçları Ailenizde iyi iletişim kurmak için bazı öneriler: 

 • Ne yaptığınızı durdurmaya çalışın ve çocuğunuz ya da eşiniz sizinle konuşmak istediğinde dikkatinizi çekin. Dikkatinizi veremiyorsanız, başkasına ne zaman izin verebileceğinizi söyleyin.
 • Çocuğunuzun mesaj kutusuna bir not bırakın; böylece onu düşündüğünüzü bilecektir.
 • Aile yemekleriniTV kapalıyken masada birlikte mümkün olduğunca sık var edin. Bu, hayatlarınızdaki olayları paylaşabileceğiniz bir zamandır.
 • Duygular yüksek olduğunda ne hissettiğini çocuğunuzla konuşun ve ona ihtiyacı olan şeyi kendisine sorun.
 • Başkalarına ve güçlü ailelere bağlantı

Onlarla ilgilenen diğer insanlara bağlı olmak, çocuklar için önemlidir. Değerli bağlantılar, geniş aile, arkadaşlar, mahalle ve toplulukları içerir.

Bağlantılar, çocukların benlik saygısını geliştirmeye yardımcı olur . Onlara torun, kuzen veya yeğenler gibi ailedeki yerini daha iyi anlarlar. Topluluğun geniş aile, arkadaş ve insanlara bağlı olmak, çocukların farklı insanlarla nasıl ilişki kuracaklarını öğrenmelerine yardımcı olur.

Diğer önemli yetişkinler, zamanlar zor olduğunda (örneğin ailede bir ölüm olursa) ailenin desteğini alabilir veya beraber birlikte tatil yaparken ya da önemli günleri kutlarken iyi eğlenceler yaşar.

Başkalarına bağlı olmak, size yardım veya tavsiye almanız, bir gece dışarı çıkmanız veya okul tatillerinde çocuğunuza bakması için birine ihtiyaç duymanız halinde size seçenekler de sunar.

Yerel topluluktaki yapılandırılmış etkinliklerle birlikte olmak ve başkalarına yardım etmek, çocuğunuzun kimlik hissi geliştirmesine yardımcı olabilir. Buna bir örnek, yerel bir koruma grubu ile yardımcı olabilir.

Ailenizi başkalarına bağlamak için ipuçları Ailenizi başkalarına bağlamak için
bazı öneriler:

 • Çocuklarınızı, dedelerini, teyzelerini, amcalarını ve kuzenlerini görmeleri için teşvik edin. Uzakta yaşarlarsa onlarla telefonda konuşun, mektup veya e-posta yazınız veya video görüşmeleri yapın.
 • Dedesi, teyze, amca, kuzeni veya aile arkadaşını çocuğunuz için önemli olan spor veya okula davet edin. Örneğin; ödül töreni veya performans gerektiren bir olayda.
 • Kendiniz ve çocuğunuz bir yerel topluluk grubuna veya spor kulübüne katılın. Bu, çocuğunuza yeni insanlar tanımaya ve birlikte çalışan topluluk üyelerini görme şansı verir.
Yalçın YILDIZ

You must be logged in to post a comment.

%d blogcu bunu beğendi: