Sorumluluğu çocukluğunuza ne kadar çabuk devrettiğiniz elbette ki size kalmış bir durum. Kendi konfor seviyeniz, aileniz ve kültürel gelenekleriniz ve çocuğunuzun olgunluğu gibi birçok faktöre bağlı bulunmaktadır.

Büyüme ve gelişmenin önemli yanı, çocukların öğrenip geliştikçe, sorumluluk istemeleridir. Ancak bunun için izin vermekte oldukça zor olabilir, burada dengeyi oturtmak için bazı fikirleri incelemek yararlıdır.

Sorumluluk ve gençler : “Bilinmesi gerekenlerin önemi”, Gençlik yıllarında, çocukların sorumluluk ve özerkliğe olan ihtiyacı güçlenir, bu gencin yetişkinliğe giden yoldaki önemli bir bölümünü oluşturur. Yetenekli yetişkin olmaları için, gençlerin kendi başlarına iyi kararlar almayı öğrenmeleri gerekir.

Çocuklara sorumluluk almalarına ve karar vermelerine yardımcı olma süreci, ebeveynler için kilit bir görevdir . Çocuğunuzu daha fazla sorumluluk almak için eğitmek ve desteklemek için oynamanız gereken önemli bir role sahipsiniz. Bu, çocuğunuzun karar vermeye başlamasına izin vermek için ne zaman ve hangi bölgelerde plan yapmanız gerektiğini gösterir.

İdeali, sizin ve çocuğunuzun sorumluluk ve değişim hızını rahat bir şekilde gerçekleştirmeniz olmalıdır. Aksi taktirde çok kısa zamanda ikiniz de bunalmış hissedebilirsiniz ve çok az veya çok yavaş çocuğunuzda sabırsızlık veya isyankarlığı  hissetme tehlikesi ile sonuçlanabilir.

Sorumluluk yolları: “bağımsızlığı arttırmanın önemi”, Çocuğunuzun hayatını aktif bir şekilde kontrol etmeyi bıraktığınızda bağımsızlık gelişmeye başlamaktadır. Bunun yerine, çocuğunuza bazı bölgelerdeki eylemleri için daha fazla özerklik ve sorumluluk veriyor olmalısınız. Tüm tercihlerini veya sonuçlarını beğenmeyebilirsiniz, ancak bağımsız ve sorumlu olmayı öğrenmek çocuğunuzun yaşam için beceri geliştirmesine yardımcı olmaktadır.

Çocuğunuza bir karar için daha fazla sorumluluk yükleyip yüklememek konusunda karar vermeye çalıştığınızda, üç seçenekle karşılaşırsınız. Bunlar – “evet”, “hayır” ve “belki”.

‘Evet’ seçeneği : Bu hissettiğiniz konular içindir:

  • Çocuğunuzun almaya hazır olduğuna güvenmelisiniz,
  • Çocuğunuza kalmış olan kişisel tercihlerdir.

‘Evet’ sepetine bir şeyler koyduğunuzda, tercih edeceğiniz gibi olmasa da, çocuğunuzun kararını kabul etmeyi taahhüt ediyorsunuz demektir.

Çocuğunuz sizin gibi bir karar verirse, onayınızı gösterebilirsiniz. Karardan hoşlanmıyorsanız, geri çekilin ve konuya girmemeye çalışmalısınız. Bunlar, çocuğunuzun tecrübelerinden öğrenmesi için olan fırsatları oluşturmaktadır.

‘Hayır’ seçeneği : Olası tehlikeli faaliyetlerle ilgili kararlarda ‘hayır’ diyebilirsiniz.

Örneğin, bunlar, ergenlerin alkol içmek gibi kendileri için yasal olarak karar vermelerine izin verilmediği şeyleri içerebilir. Veya çocuğunuzun kararına çok fazla mal olacak gibi, ailenin diğer üyeleri üzerinde olumsuz etkileri olabilecek şeyler de olabilir.

‘Hayır’ seçeneği çalışmak iyi bir iletişim ve davranış konusunda net sınırlar belirleme ile ilgilidir. Örneğin, ‘hayır’ dediğiniz şekilde önemlidir. Kesinlikle yasakladığınız izlenimi vermek, ‘Bu aşamada bunu kabul etmeyeceğim çünkü …’ diyerek yardımcı olmayabilir.

‘Belki’ seçeneği : Bu gri alandır. Size ve çocuğunuza koşullara bağlı olarak ‘hayır’ ı ‘evet’ haline getirmenin bir yolunu bulmanızda etkili olabilir.

Pazarlık büyümenin gerçekleştiği yeri ifade etmektedir. ‘Hayır’ ya da ‘belki’ ifadesini ‘evet’ haline getirdiğinizde, çocuğunuz size daha fazla sorumluluk için hazır olduğunu göstermek için bir şans bulmuş olur.

Sizin ve çocuğunuzun sorumluluk değiştirmeye ne zaman hazır olduğuna karar verme süreci,

Herkes farklıdır. Çocuğunuzun daha fazla sorumluluk almak için ne kadar hazır olduğunu öğrenmek istiyorsanız deney yapmanız gerekebilir.

Başlamak için iyi bir yol , çocuğunuza önemli kararlarda gerçek bir destek vermek için aile toplantıları kullanmaktır. Bu, çocuğunuzun kendisini değerli hissetmesine yardımcı olur. Ayrıca olgunluk seviyesi ve seçimlerle nasıl ilgilendiğini öğrenmek için de iyi bir yoldur.

Bu arada düşünmeniz gereken başka şeyler de var.

Vade Seviyesi : Bazı gençler diğerlerinden daha olgundurlar ve sorumluluk sahibi davranmak duruma göre değişmektedir. Sorumluluk için hazır olduğuna karar verirken çocuğunuzun becerilerini düşünün. Örneğin, arkadaşlarıyla birlikte şehre gitmek isteyen bir genç, diğer zamanlarda arkadaşlarıyla birlikte dışarı çıkarken sorumlu olduğu takdirde gitmesine izin verilebilir.

Tecrübelerden öğrenmek : Gençler, bazı şeylerde kendileri için bir çalışma fırsatına ihtiyaç duyar. Acil bir tehlike yoksa, hayat da etkili bir öğretmen olabilmektedir. Bu yaklaşım aynı zamanda kendi hayatınızı yönetmek ve eğlenmek için size daha fazla zaman tanımaktadır. Çocuğunuza, onun da ne kadar sorumlu bir kişi olabileceğini gösterme şansı verir.

Yasallık . Örneğin, alkol içme, sigara içme ve eğitim veya istihdamda, düşünülmesi gereken yasal konuların yanı sıra çocuğunuzun sağlığı ve refahı da vardır:

  • Tüm Türkiye bölgelerinde yasal içki yaşı 18 dir. Türkiye kuralları, 17 yaşın altındaki gençlerin hiç alkol içermemesi gerektiğini ve sağlık uzmanlarının 18 yıla kadar beklemelerini önerdiğini söylüyor.
  • 17 yaşına gelene kadar gençler tam zamanlı çalışmalarda, okulda, eğitimde veya iş ve öğretim kombinasyonunda olmalıdır.
  • 18 yaşın altında bir kişinin sigarayı alması yasa dışı kalmaktadır.

Diğer şeylerin ve diğer ebeveynlerin izin verdiği şeylerden bağımsız olarak, bunlar ‘hayır’ kategorisinde kalmalıdır.

Risk düzeyi : Gençler her zaman uzun vadeli sonuçlar hakkında düşünmüyorlar ve bazen güvenlik ve refahlarını tehlikeye atan şeyleri yapmak istiyorlar. Bütün gece bir parti için daha fazla risk almaya karar verebilirler, Ancak kontrol için giderseniz bu iyi olabilir.

Başkalarına Etkiler : Çocuğunuzun seçimleri haksız ise veya başkalarına zarar veriyorsa, biraz kontrole devam etmeyi seçebilirsiniz.

Örneğin, çocuğunuz gece geç saatlerde yüksek sesle müzik çalmayı seçerse, ailenin diğer üyelerini rahatsız ederse, bu kararı vermesine izin veremezsiniz. Çocuğunuz başkalarını etkileyebilecek seçimler yapmak istediğinde, ‘Müzik dinleme talepleri saat, 22:00’dan sonra geri çevrilir’ gibi temel kurallar da yardımcı olabilmektedir.

Aile değerleriniz : Çocuğunuzun karar vermesine veya değerlerinizle çatışacak şekilde davranmasına izin vermek mi istiyorsunuz? Örneğin, nezaket ve hoşgörüye önem veren ebeveynler muhtemelen çocuklarının diğerlerine karşı saygısızca davranmasına izin vermez.

Kendinize bakmak : Ebeveynler, kendi haklarını ve ihtiyaçlarını korumak için sınırlar da hazırlayabilirler. Çocuğunuzun isteği mantıksızsa veya size haksız yere bir yük bindiriyorsa ‘hayır’ diyebilirsiniz.

Nihai amacınız, çocuğunuza öz denetimini yaptırmamak veya gelecekteki çalışma veya istihdam hakkında karar vermek gibi daha önemli alanlarda özerklik vermektir.

Sorumluluğun değiştirilmesiyle ilgili potansiyel sorunların önemi,

Çok az  : Çocuğunuzun sorumluluğunu üstlenmezseniz, karar verme ve tecrübe yoluyla öğrenme şansı yoktur.

Çok fazla : Sorumluluk çok hızlı geldiğinde, gençler kötü kararlar alıp, hazır olmadığı şeyleri yaparak güvenlerini zayıflatabilir. Eğer siz ve çocuğunuz yeni bir sorumluluk konusunda emin değil iseniz, çocuğunuzun hazır olup olmadığını öğrenmek için sorun çözme yöntemini kullanabilirsiniz.

Kurallar bozulduğunda  : Çocuğunuzla bağlantıda kalmanız, üzerinde anlaşmaya vardığınız kurallara uyulmasının sağlanmasının en iyi yolunu oluşturmaktadır. Ancak çoğu genç, bir noktada kurallara meydan okuyarak sınırları test etmek isterler. Kuralların kırıldığı sonuçlara uymayı kabul etmek isteyebilirsiniz.

Kararlar kötü olduğunda : Karar verme, çocuğunuz için bir öğrenme deneyimidir. Onun kararlarının hepsi iyi olmayacaktır tabi ki. Sorun çözme, daha iyi kararlar almak ve hatalar öğrenmek için çocuğunuzla birlikte çalışmanıza yardımcı olabilir.


ABC "Çocuk" Gazetesi hakkında

Medyayla çalışan bir dünyada yaşıyoruz, Ancak çocuklar için gerçekten uygun olmayan bir medya var. Ana akım gazeteler ve dergiler, hem bir dil, hem de tedavi perspektifi açısından, çocuklar için gerçekten işe yaramaz durumdalar. Kaçımız Ulusal bir günü, bir deneme için 9 yaşındaki bir çocuğa teslim edebilir? Ana akım gazetelerde yer alan pek çok makale var, çocukların gereksinim duyduğu bağlamdan yoksundurlar ve okuyucunun habere ilişkin yeterli bilgiye sahip olduğu varsayılmış şeklindedir. Artı, gazete makalelerinin dili daha küçük yaştaki çocuklar için uygun olmayabilir elbette. Bu günlerde genellikle açık olan imgeler, küçük oğlunuzun yada kızınızın görüntülemesini istediğiniz bir şeyler kesinlikle değildir. Ancak, aynı zamanda, çocuklar dünyada neler olduğunu gerçek anlamda her zaman anlamalıdırlar. Çocuklar için en güncel dergilerin etrafında dönen fen, teknoloji ve edebiyat (tüm iyi şeyler) konusundaki santrifüj dünyasının ötesindedir. ABCocukGazetesi.com ‘un veya ABC’nin içinde bulunduğu tam olarak ta işte budur. ABC, 5-17 yaş grubundaki çocuklar için pratik, okunması kolay ve tam bir bağlam paketinde sunulan sert olmayan haber içeriklerinden oluşmaktadır. “ABC” Anne, Baba, Çocuk Gazetesi ABC, 10 sayfalık bir tabloid formatında yayınlanan ayda bir gazetedir. Konusu, Türkiye, Dünya, Bilim, Teknoloji ve Spor haberlerine ayrılmış özellikler ve Haberler için birden fazla bölüm içeriyor. Aylık makale, aynı zamanda bir konuyu ele alan ve onu derinlemesine tartışan bir “Özel Rapor” da içeriyor. Tema her zaman lokaldir. Yalçın YILDIZ