Okullar kapandığında Yaz tatiliniz nasıl mı olmalı?

Sanal alemden gerçek yaşadığımız dünyaya dönüş sürecinde çocuklar.

Yaz tatilleri burada! Sıcak öğleden sonraları ulaşılabilecek pek çok olanaklarla dolu. Ayrıca, okul çalışmalarının az veya hiç olmadığı yılın bir zamanı bu zaman. Yeni şeyler denemek için mükemmel bir zaman fırsatı. İşte size bir kaç örnek olacak fikirlerimiz!

Vücuduna meydan oku!

Güneşin sıcağı sizi tembel hale getirebilir, Ancak yatmanıza göz yummaz. Düzenli olarak egzersiz yapan bir kişi aynı zamanda beynini aktif ve keskin halde tutar. Neden yaz boyunca kendiniz için fiziksel bir meydan okuma oluşturamazsınız ki? Bunu sabahın erken saatlerinde veya akşam olduğunda serinleyebilir veya içeride yapılabilen bir etkinlik seçebilirsiniz. Bazı seçenekler şunlardır:

  • Yüzemiyorsanız, tatil bitmeden önce bunu yapmayı öğrenin. Havuzda bir Michal Phelps “Olimpiyat altın madalyası” almak zorunda değilsiniz, Ancak birkaç tur yüzmek için yeterince şey bilmenize gerekte yok zaten. En iyi bölüm: su sizi güzelleştirir ve serinletir.
  • Badminton, masa tenisi veya basketbol gibi bir sporlar yapın. Badminton gibi sporlar için, süslü ekipmanlara ya da bir spor kulübüne üye olmanız gerekmez. Birkaç basit raket ve mahalle parkında oynamak için bir arkadaşınız var ise olay tamam. Konu-sizde!
  • Koş! Koşu uygun kalmanın en iyi yollarından biridir. Kısa mesafelerle başlayın ve sonra bir kilometreye kadar yolunuzu, sonra da 2, 3, 4 ve 5’e kadar çıkartarak çalışın. Buna devam ederseniz, maratonlarla “uzun mesafe yarışları” birlikte sürdürülen kısa mesafelerle uğraşabilirsiniz. İzmir, İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde bu mümkün. 

Zihnine sıkı sıkıya meydan oku!

O içinizdeki ölmüş cesedi çıkarın ve aklınıza meydan okuyun. Filmler, internet’te gezinme ve arkadaşlarınızla sohbet etme eğlenceli aktivitelerdir, Ancak beyindeki gri hücrelere meydan okumazlar. Okul ev ödevinden değil, o gri hücrelerin sıkışmasını önlemek için yapabileceğiniz eğlenceli şeylerden bahsediyoruz.

  • Sudoku’yu / bulmacaları veya benzeri bulmacaları çözün. Bunlar beyninizin normal aktivitelerde kullanılmayan bölümlerini kullanır. Çoğu gazete, bulmaca ve Sudoku bulmacalarını yayınlarlar.
  • Çevrimiçi olarak birçok beyin oyunları oynamak mevcut aslında, bunlar da eğlenceli olabilir “sadece arama motorunuzun kutusundaki ‘beyin tüyoları’ için aramalar yapın”
  • Beyin Jimnastiği konsantrasyonunuzu, hafıza ve vücut dengenizi daha iyi hale getirmek için çalışan bir dizi fiziksel egzersiz programı var. Beyin sporları egzersizlerinin birçoğunu da internet’te ayrıntılı olarak bulabilirsiniz. Ailenize daha fazla bilgi bulmanıza yardım etmelerini isteyebilirsiniz.

Bir hobi bulup, ona odaklanabilirsiniz.

Bir hobi eski moda bir etkinlik gibi “örneğin, pulları toplayan biri gibi” örnek gelebilir size, ancak bugün bile mantıklı birçok hobi var. Hobiler, okulda öğrendiklerinizden farklı beceriler geliştiriyor sizde ve başka bir şeyden aldığınız için çok şey öğrenme şansınız oldukça yüksek! İşte bazı fikirler:

Yemek Pişirme: Bir gruba kaydolun-her şehirde bol miktarda var.

Fotoğraf : Yine, her şehirde birçok ders bulunurken, en iyi fotoğrafçıların bazıları fotoğrafçılığı kendi başlarına öğrendi. Sadece bir kamera alıp denemeye başlayabilirsiniz.

Çizim ve Boyama: Tuvalde resim yapmaktan, daha büyük çocuklar için boyama kitaplarına kadar geniş yelpazede şeyler yapabilirsiniz! “www.boyamakitabi” gibi web siteleri ile zanaat malzemeleri bulmak gerçekten çok kolay!

Bir şey inşa edin: Sanal alemden, cep telefonlarının ve bilgisayarların arasından kendinizi sıyırın ve bir şeyler inşa edin. Lego modeli, uçak modeli, ahşap veya kağıttan bir şey olabilir – olasılıklar sonsuzdur unutmayın!

Kendi bahçenizin büyümesini izleyebilirsiniz.

Büyüyen bir bahçe büyülü bir dünyadır dünyamızda. Neredeyse bir gecede, toprağa gömülmüş küçük bir tohum söner ve yeşil bir bitkiye dönüşmeye başlar. Eğer çiçekler ve sebzeler büyümesini izlediyseniz, bu bitkilerin çiçekler açarken büyüdüğünü ve bitki üzerinde küçük sebzeler filizlendiğini görürsünüz. Birkaç hafta içinde, küçük bitki yeşil renkte meyve ve sebzelerle süslü-mor parıltılı ya da zarif objeler gibi parlıyor. Ve yeni hasat edilen sebzeyi yemek, hasat edildikten sonra piyasada satılan sebzeler gibi bir şeyin tadına benzemez. Evde yetiştirilen sebzeler çok lezzetli olur.

Bahçecilik, harika bir yaz eğlencesidir. Çünkü bu, birçok şeyin büyüdüğü mevsimdir. Bir balkonda bile bir tepsi veya sebze küveti büyütebilirsiniz. Tencerede yetiştirmek için en kolay sebzelerin bazıları ıspanak ve nane türüdür. Güneşli alan bir bahçe / balkonunuz var ise, salatalık gibi sebzeler çok hızlı bir şekilde büyür ve sadece 3 ay sonra ilk hasat sebzenizi yiyebilirsiniz! Kışın, evde salata yaprağı yetiştirmek de kolaydır.

Bu yaz evde neden bir şeyler yetiştirmeyesiniz ki? Yerel bir kreş ziyaret edin ve bir tencereye toprak ve tohumları ekerek başlayabilirsiniz. Her şehirde katılabileceğiniz bahçe atölyeleri de bulunmaktadır. Bunları çevrimiçi arayıp bulabilirsiniz. Çocuk parkı bakımıyla ilgilenen biri bile size yardımcı olabilir.

Radyo sessizliği

Etrafımız Ekranlar, bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve tabii ki mobil cihazlarla çevrilidir. Bunların hepsi bizim için çok yararlı ve bize birçok bilgi verirken, bizi sanal dünyaya çekip hapsediyorlar. Sanal dünya, bilgisayarımızın ve internetin dünyası bariz olarak çevremizde yaşadığımız gerçek dünyadan farklıdır.

Yaz tatilleri boş zamanları beraberinde getirir. Bu tür cihazları kullanarak çok fazla zaman harcadığınızda, gerçek dünyadan koparsınız demektir. Bu nedenle, evde biriyle sohbet etmek veya mahalle arkadaşıyla oynamak yerine çevrimiçi arkadaşlarınızla sohbet etmek veya sanal dünyada oyun oynamak zorunda kalabilirsiniz. Bunun çok fazla bir kısmı sağlıklı değildir ve okuma gibi görevlere konsantre olmanızı zorlaştırmaktadır.

Her hafta, ‘Radyo sessizliği’ günleri veya ‘cihazsız’ günler gibi birkaç güne plan yapmanızı öneririz. Başka bir seçenek, her gün 1-2 saatlik ev dışında cihazlardan uzak durmaktır. Yapın ve yaptığınız farkı kendiniz görün!