Müzik Çocuğun Gelişimi üzerinde ne ölçüde Fayda sağlar?

Çocukları erken gelişim dönemlerinde müzikle buluşturmak, kelimelerin seslerini ve anlamlarını öğrenmelerinde oldukça yardımcı olmaktadır.

Şan ve müzik, tüm kültürlerde önemli bir rol oynamaktadır. Tiyatro, televizyon, film, ibadet, bayramlar, kutlamalar ve devlet ve askeri törenler hayatımızda birçok açıdan müzikler sunmaktadır. Evde müzik, aile kültürünün bir parçası olabilir ve günlük deneyimlerimizin doğal bir parçası elbette ki.

Doğduğu andan itibaren, anne ve babalar içgüdüsel olarak çocukları yatıştırmak, sevgilerini ve sevincini ifade etmek ve etkileşimde bulunmak için müzikler kullanmaktadırlar. Ebeveynler, müziklerin çocuk gelişimini nasıl etkileyebileceğini, sosyal becerileri geliştirip her yaştaki çocuğa nasıl fayda sağladığını öğrenerek bu doğal içgüdüler üzerine bir inşa yapmaktadırlar.

Müziğin Beyin üzerindeki Faydaları : Çocukluk çağındaki müzik deneyimlerinin, özellikle dil edinimi ve okuma becerileri alanlarında beyin gelişimini hızlandırabileceği konusuna değinmek gerekmektedir.

Ancak müzik eğitimini açığa çıkarmanın “pozlama” tek yararı akademik başarı değildir. Müzik, çocuk gelişimi ve okula hazır olma becerilerinin tüm alanlarını “Entelektüel açıdan, sosyal açıdan duygusal açıdan, motor becerileri, dil kurgusu ve genel okuryazarlığı harekete geçirmektedir.

Vücudun ve zihnin birlikte çalışmasına yardımcı olur. Çocukları erken gelişim dönemlerinde müzikle buluşturmak, kelimelerin seslerini ve anlamlarını öğrenmelerinde oldukça yardımcı olmaktadır. Müzikle birlikte dans etmek, çocukların kendilerini ifade etmelerine olanak verirken çocukların motor becerileri geliştirmelerine yardımcı olmaktadır. Çocuklar, yetişkinler için hafıza becerilerini güçlendirmeye yardımcı olmaktadırlar.

Müziğin gelişimsel faydalarına ek olarak, müzik neden önemli olmaktadır? Basitçe ifade etmek gerekirse, Otomobil radyosunda iyi bir şarkıyı dinlemek bize sevinci, tutkuyu ve heyecanı sunmaktadır.

Her yaştan Çocuklar için Müziğin Faydaları : Her yaştan çocuklar kendilerini müzikle ifade etmektedirler. Bebekler için müzik çalar, çocukların erken yaşlarında bile, duydukları müziklere tepki olarak ellerini sallar, sıçrar veya ellerini hareket ettirdiklerini ispat etmektedir. Birçok anaokulu öğrencisi şarkılar hazırlar ve kendi kendine bir şuur olmadan şarkıları çalarken kendine şarkı söylemektedir. İlkokuldaki çocuklar hep birlikte grup halinde şarkı söylemeyi ve muhtemelen bir müzik aleti çalmayı öğrenmektedirler. Daha büyük çocuklar en sevdikleri grupların müzikleri ile dans ederler ve arkadaşlıklar kurmak ve duygular paylaşmak için müzik kullanmaktadırlar.

Bebekler için Müziğin faydaları : Bebekler kelimeleri anlamadan çok önce bir şarkının melodisini tanımaktadırlar. Sesleri taklit etmeye ve fiziksel olarak mümkün olduğu kadar müziğe geçmeye çalışmaktadırlar. Sessiz, arka plan müziği, özellikle de uyku saatinde bebekler için rahatlatıcı olabilmektedir. Yüksek fon müziği odanın gürültü seviyesini yükselterek bir bebeğe aşırı gelebilmektedir. Bebeğe yüksek, yumuşak bir sesle basit, kısa şarkılar söylemek gerekir. Bu faaliyetleri yaparken onlara şarkı söylemek için banyoda, giyinmesinde veya yemek yemesinde denemek gerekir.

Bebekler dans etmeyi ve müzik dinlemeyi sevmektedir. Yürümeye başlayan çocuk, müziği anlamakta, şarkıları tekrarlamakta ve sözcükleri ezberlemektedir.

Aptalca şarkılar onları güldürmektedir. Tanıdık bir şarkı söylemeyi ve doğru sözcüğün yerine “kuzu gibi küçük bir örümcek vardı” gibi saçma bir sözcük eklemeyi denemektedir. Nesnelerle el sıkışarak veya onlara dokunarak ritimler üretebilirler.

Okul öncesi Çocuklar için Müziğin faydaları : Okul öncesi çocuklar şarkı söylemekten hoşlanmaktadır. Yetenekleri konusunda kendi kendilerine bilinçli değildirler ve çoğu seslerinin kükremeye benzemesini istemezler. Kelimeleri ve melodileri tekrar eden, belirli ritimleri olan ve bu ritimleri kullanan ve onlardan bir şeyler yapmalarını isteyen şarkıları sevmektedirler. Okul öncesi çocuklar, oyuncaklar, hayvanlar, oyun etkinlikleri ve insanlar gibi tanıdık şeyler hakkında ve kreş şarkılarından hoşlanmaktadır. Müzik eşliğinde olsun ya da olmasın parmak oyunları ve saçmalık tekerlemeleri de sevmektedirler.

Okul Çağı Çocukları için Müziğin faydaları : Çoğu okul çağındaki çocuklar, bir dizi olayı sayma, yazım veya hatırlama gibi konulardaki çocuk şarkıları çocukların ilgilerini çekmektedir. Okul çağı çocukları, farklı müzik türlerinden hoşlandıklarını ve beğenmediklerini ifade etmeye başlarlar. Çocuklar, müzik dersleri gibi müzik eğitimine de ilgi duymaktadırlar.

Gençler için Müziğin faydaları : Gençler, arkadaşlık kurmak için müzik deneyimlerini kullanmaktadırlar. Bir grup arkadaşıyla okuldan sonra takılmak ve müzik dinlemek istemektedirler. Genellikle müzik dersleri almaya veya bir grupta çalmaya oldukça fazla ilgi duymaktadırlar.

Müzik bebeklerimizi rahatlatıp çocuk gelişmesini teşvik edebildiğinden, doğduğumuz andan itibaren müziğin avantajlarından yararlanabiliyoruz. Mozart ya da Beethoven’in iyi bir dozu muhtemelen beyin gücümüzü arttırmakla birlikte, eğlenceli ve rahatlatıcı ölçüde güzel gelmektedir.

Dinlendirici sesler ve ritmik armoniler dinleme, sosyal becerileri kazanma, sadece zevk için, ailesi ile birlikte, evde sessiz bir odada, insanlarla dolu bir mekanda, yada çok yoğun bir sınıfta, müzik her ne olursa olsun canlandırabilmektedir. Çocukların ve onları ilgilendiren bireylerin hayatlarını da zenginleştirmektedir.