Yumurtanın Kabulü sırasında, İnsan yumurtası ve sperm buluşmasında nasıl bir Kıvılcım oluyor?

Bazı insanlar, gebelik başladığı anda havai fişek gösterdiklerini söylüyor; Şimdi bilim adamları bunun gibi bir şeyin gerçekte gerçekleştiğini söylemektedirler.

Bir insan sperminin bir insan yumurtasıyla buluştuğunda ki kıvılcımlar kelimenin tam anlamıyla uçuyor ve ışık saçarak patlıyor.

Bilimsel araştırmalar bir insan yumurtasının bir sperm enzimi tarafından aktive edildiğinde, çinkolarda havai fişek gibi bir patlama meydana geliyor. Bilim adamlarının söyledikleri kıvılcımların yoğunluğu, aynı zamanda yumurtanın sağlıklı bir embriyo haline gelme potansiyelini belirtmektedir.

İnsan araştırmalarını kısıtlayan yasalar nedeni ile, araştırmadaki yumurtalar gerçek sperm ile döllenmesi olmamıştır. Bunun yerine, sperm enzimi, insan spermleri ve yumurtaları buluştuğunda

oluşan reaksiyonu taklit etmek için kullanılmıştır.

Bir basın açıklaması, Olgunun ardındaki bilimsel bilgiyi şöyle anlatmaktadır: “Çinkolar yumurtadan çıktıkça, flüoresan mikroskopisi deneylerindeki ışık yayan küçük molekül problarına bağlanır. Bu şekilde hızlı çinko salınımı bir ışık flaşı olarak izlenebilir bir Kıvılcım gibi görünüyor denmektedir.”

Bilim adamları, bu kıvılcımları bir insan yumurtasında ilk defa gördüklerini belirtiyorlar.

“in vitro fertilizasyon” tedavileri sırasında yapılan işlem.

Bu araştırmanın yazarlarından biri olan Thomas J. Watkins Anma Profesörü olan Teresa Woodruff, “Sadece beş yıl önce farelerde çinko kıvılcımını keşfettik ve çinkonun her insanın yumurtasında ki patlamasında nefes kesici kıvıcımlar olduğunu gördük” şeklinde açıklamaktadır.

Bilim adamları, bu keşfin doktorlara “in vitro fertilizasyon” tedavileri sırasında hangi yumurtaların rahim içine transferini seçmesine de yardımcı olabileceğini söylemektedirler.

Spermler ve yumurtaların ilişkisinde ki sağlıklı süreç.

Teresa Woodruff  “Yumurta kalitesinin daha önce hiç karşılaşamadığımız bir şekilde ayırmanın bir yolu” diye açıklamaktadır.

“Genellikle gebelik devam edinceye kadar yumurtanın veya embriyonun gerçekten yaşayabilir olup olmadığını bilmiyoruz,” diyor ve ekliyor: Illinois Fertility Centers doktorlarından Dr. Eve Feinberg, “Bu da iyi seviyede bir dönüştürücü ihtiyacını ortaya koyuyor.

Neyin iyi bir yumurta olduğunu ve neyin olmadığını görmek için önceden bu durumu belirleyebilirsek, hangi embriyonun transfer edileceğini bilmemiz açısından hamileliğe çok daha çabuk ulaşmamız konusunda bize yardımcı olacaktır.” demektedir.

Aşağıdaki videoda gerçekleşen Kıvılcımları izlediğinizde daha net olarak bunu kavrayabileceksiniz.