Güneş’in çalışma sistemi

Güneş’in Atmosferi; Yüzeyini incelemek gerek ancak, öncelikle atmosferinden geçmek gerekir. Dünya gibi güneş de bir atmosfere sahiptir.

Ancak, güneşte fotosfer, kromosferin ve Koronanın oluşur.

Fotoğraf küresi güneş atmosferinin en düşük bölgesidir ve görebildiğimiz bir bölgedir. “Güneşin yüzeyi”, tipik olarak en azından yatılı olarak, fotosferi ifade eder. 180-240 mil (300-400 kilometre genişliğinde) olup ortalama 5.800 derece Kelvin bir sıcaklığa sahiptir. Çökelmekte olan bir su kabının yüzeyi gibi granüle veya köpüklü görünür. Darbe, altında bulunan konveksiyon akım hücrelerinin üst yüzeyleri; Her granülasyon 600 mil (1,000 kilometre) genişliğinde olabilir. Fotosferi geçerken, sıcaklık düşer ve gazlar daha serin olduklarından fazla ışık enerjisi üretmezler. Bu onları insan gözü için daha az opak yapar . Bu nedenle, fotosferin dış kenarı karanlık görünüyor, Ekstremite kararması, denilenbir etki güneşin net kenarı için geçerlidir.

Güneşin Özellikleri:

  1. Güneş lekeleri,
  2. Güneşlilik
  3. Güneş Fişekleri

Elbette, küreler ilginç özellikler ve etkinliklerle süslenmiştir. Onlara bir göz atalım.

Güneşimiz kırmızı bir dev haline geldiğinde, yarıçapı şu anda olanın yaklaşık 100 katı olacaktır. Gezegensel bulutsular, kırmızı dev devrelerinin sonuna ulaşan güneş benzeri yıldızların kalıntılarıdır.

Güneş lekesi olarak adlandırılan karanlık ve serin bölgeler, fotoğraf küresinde görünür. Güneş lekeleri her zaman çiftler halinde bulunur ve yüzeyden geçen yoğun manyetik alanlardır. ( Dünya’nın manyetik alanından yaklaşık 5.000 kat daha büyüktür). Alan çizgileri bir güneş lekesi ile ayrılır ve diğeri üzerinden tekrar girilir. Manyetik alan, güneşin içerisindeki gaz hareketlerinden kaynaklanır.

Güneşin Kaderi; Güneş yaklaşık 4,5 milyar yıldır parlıyor. Güneşin boyutu, nükleer füzyonla enerjinin serbest bırakılması ve yer çekimi çekmesiyle yapılan dışa dönük basınç arasındaki dengedir. 4,5 milyar yıllık ömrünün üzerinde, güneşin yarıçapı yaklaşık yüzde 6 daha büyüdü. Yaklaşık 10 milyar yıl “yakmak” için yeterli miktarda hidrojen yakıtı var, yani 5 milyar yılı aşkın bir süresi kalmış ve bu süre zarfında aynı oranda genişlemeye devam edecektir. [kaynak: Berkeley ].

Çekirdekte hidrojen yakıtı tükendiğinde, yer çekimi ağırlığı altında daralacaktır; Bununla birlikte, üst katmanlarda bir miktar hidrojen füzyonu meydana gelecektir. Çekirdek sözleşmeler ısındıkça üst katmanları ısıtır ve genişletirler. Dış tabakalar genişledikçe, güneşin yarıçapı artacak ve kırmızı bir dev, yaşlı bir yıldız haline gelecektir.