Zorluk çekerken dürüst olurlar ve davranışlarında garip değişiklikler fark edeceksiniz ve bu da sorunları apaçık gösterebilir.

Gençlik depresyonu Türkiye 🇹🇷 de ciddi bir sorundur ve ergenlerin yaklaşık bir %16’sında bazı aşamalarda depresyon görülmektedir. Değişen hormonlar, sosyal medyanın ve modern reklamcılığın neden olduğu ek baskılar olması yaşamı yeterince zorlaştırıyor. İşte gençlerinizin bilgi çağında mutlu ve eğitimli olduğundan emin olmanın bazı yollarına birlikte bakalım.

Risklerden Haberdar Olmalısınız,

Bir gencin yaşamı 20 yıl kadar öncesine göre neredeyse hiç tanınmıyor. Sosyal ağlar ve medyanın ve reklamcılığın değişen yüzü, gençlere belirli bir şekilde davranmak için daha büyük baskılar yarattı. Ebeveynlerin bilgisiyle kendilerini silahlandırmaları her zaman iyidir, bu nedenle bir gencin hayatını anlamak için biraz zaman ayırmakta yarar var. Kendiniz de bazı sosyal medyalarla bağlantı kurabilirsiniz. Buna rağmen Facebook, Twitter, Instagram ve Snapchat gibi gençler tarafından popüler olan tüm platformlara bakmakta yarar var.

En çok beğenilen ünlüleri takip eden birçok gençle birlikte, görünüşünün üzerinde büyük bir farkın olduğunu göreceksiniz. Genellikle görünüşleri, alışveriş alışkanlıkları ve yaşam biçimleri nedeniyle putlaştırılır. Her şey kötü değildir ve bazı insanlar, zengin içeriği yaratan eğitici veya eğlendirici insanlara yönelmeyi tercih etmektedir. Buna göre, bazı ünlüler kabul edilebilir ve arzulanan şeylerin kısıtlı ve gerçekçi olmayan bir görünümünü yaygınlaştırıyorlar.

Örneklerle İletişim Kurmalısınız,

Çocuğunuzla olan ilişkinize bağlı olarak, çok kontrollü olmak zor ve hatta karşı-üretken olabilir. Gençlerin okulda veya yalnız başına ne yaptığını takip etmek oldukça zor olmaktadır,  bu nedenle iyi uygulamaları teşvik etmek önemlidir. Teknolojiyi tamamen yasaklamayın, ancak bilgisayar ve sosyal medya zamanında katı sınırlar koyun. Tavsiye ettiğiniz şeyleri uyguladığınızdan ve kendi telefonunuzu derhal yere koyduğunuzdan emin olmalısınız. Çocuğunuzun en büyük rol modeli olmalısınız.

Öğretmenlerinizi akşam saatlerinde, örneğin popüler bir reklamcılık kampanyasında veya Instagram ortamında tartışmaya davet edin. Resimlerinizin sıklıkla düzenlendiğini ve insanların uygun diyet ve egzersizle güzel vücutlara kavuşacağını anladığından emin olmalısınız. Karşı üretken yeme alışkanlıklarının risklerini ve bunların sürdürülemez ve tehlikeli olduklarını tartışmalısınız.

Tüm Yetenekleri Teşvik Etmelisiniz,

Çocuğunuza uygun olanları övmek de önemlidir. İyi bir mizah anlayışı, hayırseverlik ve müzik ya da spor gibi bir beceri uygulama pratiğini takdir etmenin kolay olabileceği çok fazla vurgular yapılmaktadır.

Bütün bunların önemli olduğuna dair fikri güçlendiren bir cesaretinin olmasını önermeyi unutmayın. Çoğu çocuğun ebeveynlerine baktığını ve örneklerini takip ettiğini unutmak gerekir, bu nedenle nüfuzunuzu akıllıca kullanmalısınız.

Temel olarak, çocuklarınızın farklı konularda sizinle konuşmakta rahat hissettiği olumlu bir ortam yaratmalısınız. Açık ve anlayışlı bir ev ortamı, herhangi bir sorunu tanımlamak için iyi bir temel oluşturur.

Zorluk çekerken dürüst olurlar ve davranışlarında garip değişiklikler fark edeceksiniz ve bu da sorunları apaçık gösterebilir. Bu işaretleri ciddiye almalı ve konuşmaları gerekiyorsa onlara orada olduğunuzu bildirmelisiniz. Çocuğunuza acele etme veya baskı yapmaktan kaçınmalı ve iletişim için açık kalmalısınız.

Ciddi endişeleriniz varsa doktorunuz, okulunuz veya Türkiye 🇹🇷 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı kurumlar aracılığıyla profesyonel yardım istemelisiniz.


ABC "Çocuk" Gazetesi hakkında

Medyayla çalışan bir dünyada yaşıyoruz, Ancak çocuklar için gerçekten uygun olmayan bir medya var. Ana akım gazeteler ve dergiler, hem bir dil, hem de tedavi perspektifi açısından, çocuklar için gerçekten işe yaramaz durumdalar. Kaçımız Ulusal bir günü, bir deneme için 9 yaşındaki bir çocuğa teslim edebilir? Ana akım gazetelerde yer alan pek çok makale var, çocukların gereksinim duyduğu bağlamdan yoksundurlar ve okuyucunun habere ilişkin yeterli bilgiye sahip olduğu varsayılmış şeklindedir. Artı, gazete makalelerinin dili daha küçük yaştaki çocuklar için uygun olmayabilir elbette. Bu günlerde genellikle açık olan imgeler, küçük oğlunuzun yada kızınızın görüntülemesini istediğiniz bir şeyler kesinlikle değildir. Ancak, aynı zamanda, çocuklar dünyada neler olduğunu gerçek anlamda her zaman anlamalıdırlar. Çocuklar için en güncel dergilerin etrafında dönen fen, teknoloji ve edebiyat (tüm iyi şeyler) konusundaki santrifüj dünyasının ötesindedir. ABCocukGazetesi.com ‘un veya ABC’nin içinde bulunduğu tam olarak ta işte budur. ABC, 5-17 yaş grubundaki çocuklar için pratik, okunması kolay ve tam bir bağlam paketinde sunulan sert olmayan haber içeriklerinden oluşmaktadır. “ABC” Anne, Baba, Çocuk Gazetesi ABC, 10 sayfalık bir tabloid formatında yayınlanan ayda bir gazetedir. Konusu, Türkiye, Dünya, Bilim, Teknoloji ve Spor haberlerine ayrılmış özellikler ve Haberler için birden fazla bölüm içeriyor. Aylık makale, aynı zamanda bir konuyu ele alan ve onu derinlemesine tartışan bir “Özel Rapor” da içeriyor. Tema her zaman lokaldir. Yalçın YILDIZ