Çocuklarda Uyku Bozukluklarının belirtileri neler olabilir?

Fiziksel ve ruhsal gelişimin temelininde Kaliteli Uyku yatmaktadır, ilgi ve sevginin varlığını da yok saymamak gerekir.

Çocuklarda davranışsal uyku sorunları (davranışsal uykusuzluk), yatma vaktinin reddi ya da ortaya konan direnci, gecikmiş uyku başlangıcı ve ebeveyn müdahalesi gerektiren uzun süreli gece uyanmalarını içermektedir. Tüm bu konular pediatrik popülasyonda yaygındır ve çocukların ve bakıcıların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

İlaçlar, ağrı ve birincil uyku bozuklukları (Obstrüktif uyku apnesi) de dahil olmak üzere tıbbi sorunlar doğrudan ya da sağlıksız uyku uygulamalarına (Düzensiz uyku-uyanma biçimleri) ya da negatif uyku başlangıcı birliklerine katkıda bulunan koşullar yaratarak uyku sorunlarına neden olabilmektedir. (Uykuya dalmak için bir ebeveynin olması gerekiyor).

Çocuklarda en sık görülen uyku sorunlarından olan davranışsal uyku sorunlarına uygun nedenler ve müdahaleler burada gözden geçirilecektir. Sorunlu davranışın bir kökeni olup olmadığını belirlemek için gerekli adımları içermektedir.

Çocuklarda Uyku Bozukluklarının Belirtileri ve Tedavisi

Uyku Apnesi : Çocukların yaklaşık yüzde 3 ile yüzde 12’si horlamakta iken uyku apnesi sendromu çocukların yüzde 1 ile yüzde 10’unu etkiler. Çocuklarda uyku apnesinin en yaygın nedenleri bademcik büyümesi veya obezitedir.

 • Belirtileri arasında: Horlama, huzursuzluk, nefes darlığı, sık uyanma ve gündüz uykusu bulunur.
 • Uyku apnesinin sonuçları: Başarısızlık, nokturnal enürezis, dikkat eksikliği bozukluğu, davranış sorunları, kötü akademik performans ve kardiyopulmoner hastalıklar.
 • Tedavi: Bademcikleri veya devamlı pozitif hava yolu basıncı ventilasyonunu gidermek için ameliyat olabilir.

Huzursuz Uyku / Periyodik Limp Hareket Bozukluğu : Huzursuz uyku periyodik ekstremite hareket bozukluğunun bir belirtisi olabilir. Bazı araştırmalar DEHB ve periyodik ekstremite hareket bozukluğu arasındaki ilişkiyi önermektedir. Bazı durumlarda demir eksikliğinden kaynaklandığı da belirtilmektedir.

 • Belirtiler arasında şunlar bulunur: Zayıf uyku ve daha sonraki gündüz uykuları – özellikle gevşek eller ve ayaklar.
 • Komplikasyonlar aşağıdakileri içerebilir: Demir eksikliği.
 • Tedavi:  Demir takviyesi.

Hipersomnia : Hipersomni, nispeten nadir görülen, nüfusun yüzde 1’ini etkileyen bir uyku bozukluğu. Kadınlarda erkeklerdekine göre biraz daha yaygındır ve genellikle yetişkinlik döneminde başlar. Bazı vakalar görüyoruz, ancak çocuklarda nadiren bulunur ve gençlerde biraz daha sık görülebilmektedir.

 • Semptomlar şunları içerir: Sık sık 10 saati aşan uzun süreli uyku, derin bir uykudan uyanmakta zorlanma, gün boyunca yorgunluk, sosyal olarak kabul edilemez yerlerde bile birçok kez uykudan kalkma hissi uyandırmaktadır.
 • Aşırı uyarmanın sonuçları: Kronik yorgunluk, düşük enerji, sinirlilik hissi, sorun hatırlama, iştahsızlık
 • Tedavi: Genellikle amfetamin ve modafinil gibi gündüz uyarıcılarla tedavi edilir. Diğer tedaviler antidepresanlar içerebilir.
Not: Uyku bozukluğu olan çocuklar genellikle DEHB’ya (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) benzer belirtiler gösterebilir. Belirtilerin örtüşmesi nedeniyle, uyku bozukluğu olan çocuklar yanlışlıkla DEHB ile teşhis edilebilmektedir.

Uykusuzluk hastalığı : Pediatrik popülasyondaki uykusuzluk yetişkin nüfusta uykusuzluktan çok farklıdır. Her ikisi de uykusuzluk içeriyor olmasına rağmen, nedenler önemli derecede değişir. Ebeveynler sık ​​sık çocuğun uykusuzluğunu tedavi etmek için reçeteye başvurmak istiyorlarsa da, öncelikle tedavi edilmesi gereken temel tıbbi veya psikolojik sorunları aramak çok daha önemli olmaktadır.

 • Belirtileri şunlardır: Sinirlilik, hiperaktivite, depresif ruh hali, saldırganlık.
 • Uykusuzluğun sonuçları: Depresyon ve stres.
 • Tedavi: Çocuğunuz için ilaçlar (sedasyon antidepresanları, melatonin, antihistaminikler), uyku öncesi rutin veya davranışsal değişiklikler, gevşeme teknikleri.

Narkolepsi : Uyku-uyanıklık dönemlerini düzenleyen beyin yetersizliğinden kaynaklanan kronik bir uyku bozukluğudur. Narkolepsi olan çocuklar, gün boyunca çeşitli zamanlarda birkaç saniye ile birkaç dakikalık sürelerle uykuya dalmak için kısa bir dürtü yaşamaktadırlar.

 • Semptomlar şunları içerir: Aşırı derecede ezici gündüz uykusu, ani hareket etme yeteneği, felç uykusu, uyanıklık veya uykuda halüsinasyonlar
 • Narkolepsi Sonuçları: Psikolojik, sosyal ve bilişsel gelişimlerine müdahale ederek ve okulda başarılı olma yeteneklerini zayıflatarak çocuklar ve ergenler için özel sorunlar oluşturabilir.
 • Tedavi: İlaçlar (merkezi sinir sistemi uyarıcıları, antidepresanları, modafinil, Xyrem), kısa uyluk saatleri planlanır, gece uykusunun kalitesini arttırmaktadır.

Kabuslar / Gece Korkuları : Kabuslar, ana okul çocukları (3-6 yaş arası çocuklar) arasında en yaygın olanıdır, çünkü bu normal korkuların geliştiği ve bir çocuğun hayal gücü çok aktiftir. Çocuğa tehlike veya korkunç bir durum düşlenebilir. Kabuslar, canavarlar, hayaletler, hayvanlar ya da kötü insanlar gibi rahatsız edici temalar, resimler ya da figürler içerebilmektedir.

 • Semptomlar şunları içerir: Gece terlemesi, çığlık atma, ağır nefes alma, karışıklık, yorgunluk, hafıza kaybı.
 • Kâbusların Sonuçları: Aşırı panik, irrasyonel veya agresif davranış, kaygı, paranoya, karışıklık, uyku düzensiz rutini, stres, yetişkinler veya diğer çocuklar arasındaki çatışma.
 • Tedavi: Bir çocuğun rahat ve güvenli bir şekilde yatakta rahat hissetmesine, çocuğunuzun yatak odasında düşük bir gece lambası bırakmasına yardımcı olmak, yatmadan önce düzenli ve yumuşak bir rutini izlemek için sevdiğiniz hayvan dolusu veya battaniye gibi bir güvenlik nesnesi kullanın, Onu en güvende tutan nesneyi ne vurguluyor?

REM Uyku Davranışı Bozukluğu (RBD) : REM uyku davranışı bozukluğu (RBD) olan bir çocukta, normalde REM uykusu sırasında ortaya çıkan felç, eksik veya eksik olup, çocuğun hayallerini “harekete geçirmesine” izin verir. RBD, canlı, şiddetli ve şiddetli hayallerle hareket etme ile karakterizedir. Genellikle erkeklerde bulunur, ancak genel olarak çocuklarda çok alışılmadık bir teşhis.

 • Semptomlar şunları içerir: Konuşma, bağırma, delme, tekme, oturma, yataktan atlama, sallanan el ve kollar, uyurken yakalama.
 • RBD’nin sonuçları: Yaralanmalar nadir değildir ve birey veya yatakta eşin dahil olduğu çürükler, delikler veya kırıklar içerir. Uykudan kaynaklanan davranış şiddeti çocuğun uyanıkken olduğu gibi genellikle hiçbir şey değildir. Gündüz saldırganlığı ve yoğun rüya faaliyeti de oluşabilir.
 • Tedavi: İlaç tedavisi (klonazepam, trisiklik antidepresanlar, anitapileptikler, melatonin).

Uyku felci : Uyku felci, uykudan uyandıktan hemen sonra veya belirli bir süre beyin komutlarına gecikmeli veya sınırlı tepkiler bulunduğu derin uykudan önce gerçekleşen geçici bir fenomendir. Sonunda beyin düzeni düzeltir ve normal vücut fonksiyonları geri döner, böylece felç dönemi sona erer. Narkolepsi ile ilişkili iken, uyku için normal, bağımsız bir özellik olarak da görülür. Ayrıca bazı ailelerde de geçerli olamaktadır.

 • Belirtileri şunlardır: enerji eksikliği, sinirlilik, ruhsal değişim.
 • Uyku felcinin sonuçları: Beyin ve beden üzerindeki stres ve zorlanma.
 • Tedavi: Çocukların dinlenmesi, eğlence ve yemeklerin sabit rutin zamanlarını takip etmelidir.

Enürezis / Yatak ıslatma : Son bulgular, uyku apneli çocukların uyku apnesi olmayan çocuklardan gece akıntısı (yatak ıslatma) açısından daha fazla risk altında olduğunu göstermektedir. Çok yaygın olmasına rağmen, uyku apneli çocuklar yatağı ıslatabilir, çünkü dinlendirici bir uyku çekmezler ve bu nedenle, mesane dolu olduğunda uyanıklıklarını engelleyen, uyarılma cevabı azalmışlardır.

 • Semptomlar şunları içerir: Yataktaki idrara çıkma, mesanenin dolu olması.
 • Enuresis’in sonuçları: pişmanlık, utanç, suçluluk, sinirlilik gibi davranışlar.
 • Tedavi: 6 PM’den (öğleden sonraki) sonra sıvı kısıtlaması kadar basit olabilir veya tuvalet eğitimini tekrarlar, ancak zaman zaman gece işemek ihtiyacını azaltmaya yardımcı olan ilaçların kullanılmasını içerir.

Somniloquy / Uyku Konuşma : Aksi halde uyku konuşması olarak da bilinir, bu durum uyurken yüksek sesle konuşmaya karşılık gelir. Basit seslerden uzun konuşmalara kadar oldukça gürültülü olabilir ve uyku sırasında birçok kez olabilir. Dinleyiciler, kişinin ne söylediğini anlamıyor olabilir ya da olmayabilir. Çok yaygındır ve küçük çocukların yüzde 50’sinde bildirilmektedir; bunların çoğu ergenliğe göre büyür.

 • Semptomlar şunları içerir: Uyku sırasında konuşurken, çocuk genellikle bunu hatırlamaz.
 • Somniloquy’nin sonuçları: başkalarının ( ebeveynlerin, kardeşlerin veya diğer çocukların) uyku kalitesinin bozulması.
 • Tedavi: Uyku uyuşması nadiren tedavi gerektirir; Bununla birlikte, şiddetli uykuda konuşmak, tedavi edilebilen daha ciddi bir başka uyku bozukluğunun veya tıbbi durumun bir sonucu olabilir.

Somnambulizm / Uyku Yürüyüşü : Aksi halde uyku yürüyüşü olarak bilinen somnambulizm uykuda yürürken karakterizedir. Bazen, uyurgezerken saçma konuşma olabilir. Kişinin gözleri genelde açık, ancak karakteristik camsı bir “bak doğru” özelliği var. Bu aktivite, en yaygın olarak, orta çocukluk çağında ve genç ergenlikte görülür. 4 ila 12 yaş arasındaki çocukların yaklaşık yüzde 15’inde uyurgezerlik yaşanacaktır.

 • Belirti şunları içerir: Uyku sırasında yürümek, çocuk genellikle olayı hatırlamaz.
 • Uykusuzluğun sonuçları: Başkalarının ( ebeveynlerin, kardeşlerin veya diğer çocukların) uyku kalitesinin bozulması.
 • Tedavi: Gevşeme teknikleri, kapıları ve pencereleri kilitleyin, yaralanmaya neden olabilecek engelleri kaldırın.

Gecikmiş Uyku Faz Sendromu (DSPS) : Uykuya dalamadıkları için yatmadan önce en az iki saat uyanık kalan bir çocuk veya genç, uyku faz sendromunu (DSPS) geciktirebilir. DSPS genellikle gençlik yıllarında başlar ve gençlerin yüzde 7’sini (15’in 1’i) etkiler.

 • Semptomlar şunları içerir: Her zamanki yatmadan önce uykuya dalmakta zorluk çekilmesi, sabah uyandığında güçlük çekilmesi, gündüz uykusu.
 • DSPS’nin Sonuçları: Uyku eksikliği düşünme, yargılama ve örgütsel becerileri etkileyebilir.
 • Tedavi: Uyku alışkanlıklarını ve hijyenini geliştirin , iç saati değiştirin, parlak ışık tedavisi, melatonin kullanımı.