Bu olumlu tepki bazen tanımlayıcı övgüye denir,  çünkü çocuklara özellikle ne yaptıklarını anlatır. Her olumsuz yorum için altı olumlu yorum yapmaya çalışın. Çocuklar dikkatsizlik veya olumsuz bir dikkat arasında seçim yaparsa çoğu kez olumsuz bir dikkat ararlar.

Çocuğunuzda iyi davranışları nasıl teşvik edersiniz?

Pozitif ve yapıcı bir yaklaşım çocuğunuzun davranışını yönlendirmek için genellikle en iyi yoldur. Bu, çocuğunuza iyi davrandığında dikkatinizi vermeniz demektir; buda, beğenmediğiniz bir şeyi yaptığı zaman sonuçlarını uygulamada etkilidir.

İşte bu olumlu yaklaşımı harekete geçirmek için bazı pratik ipuçlarını bir inceleyelim.

İyi davranış ipuçlarının önemi,

 1. Bir rol modeli olun,Çocuğunuza rehberlik etmek için kendi davranışınızı kullanın. Çocuğunuz size nasıl davranılacağına dair ipuçlarını bulmanızı izler ve yaptığınız şey genellikle söylediklerinizden çok daha önemlidir. Örneğin çocuğunuzun ‘lütfen’ dediğini istiyorsanız, kendiniz söyleyin. Çocuğunuzun sesini yükseltmesini istemiyorsanız, sessizce ve hafifçe konuşun.
 2. Çocuğunuza nasıl hissettiğinizi gösterin, Çocuğunuzun davranışının sizi nasıl etkilediğini dürüstçe söylemek kendi duygularını kendisinin görmesine yardımcı olur. Ve ‘Ben’ ile ceza başlatırsanız, çocuğunuza birçok şeyi bakış açınızdan görme şansı verir. Örneğin, ‘Sinirli oluyorum telefonda konuşamayacağım, çünkü çok fazla ses var’.
 3. Çocuğunuzun ‘iyi’ olmasını sağlayın, Çocuğunuz sevdiğiniz gibi davrandığında ona olumlu geri bildirim verin. Örneğin, ‘Vay be, çok güzel oynuyorsun. Tüm blokları masanın üzerinde tutmaktan gerçekten çok hoşlanıyorum’. Bu, fark etmeden önce blokların yere çarpmasını beklemekten daha iyi bir sonuçtur ve “Hey, dur” deyin.

Bu olumlu tepki bazen tanımlayıcı övgüye denir,  çünkü çocuklara özellikle ne yaptıklarını anlatır. Her olumsuz yorum için altı olumlu yorum yapmaya çalışın. Çocuklar dikkatsizlik veya olumsuz bir dikkat arasında seçim yaparsa çoğu kez olumsuz bir dikkat ararlar. 

 1. Çocuğunuzun seviyesine inin, Çocuğunuza yaklaştığınızda hissedeceğiniz ya da düşündüğünüz şeyleri ayarlayabilirsiniz. Yakın olmak onun davranışlarıyla ilgili söylediklerini üzerinde odaklanmasına yardımcı olur. Çocuğunuza yakınsanız ve dikkatini çekiyorsanız, ona bakmanıza gerek kalmaz.
 2. Aktif olarak dinleyin, Aktif olarak dinlemek için, çocuğunuzun konuşmaları gibi başını sallayabilir ve çocuğunuzun ne düşündüğünü sandığınız şeyi tekrar edebilirsiniz. Örneğin, ‘Blokların düştüğü için gerçekten üzgün hissediyormuş olabilirsin gibi geliyor bana’. Bunu yaptığınızda, küçük çocukların gerginlik ve bazen istenmeyen davranışlara yol açan hayal kırıklığı gibi büyük duygularla başa çıkmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda onlara saygın ve rahat hissettiriyor. Potansiyel öfke potansiyelini bile yayabilir.
 3. Sözünüzü tutun, Çocuğunuz iyi ya da kötü vaatlerinize uyduğunuzda size güvenmeyi ve saygı göstermeyi öğrenir. Güzel bir söz verdiğinizde onu aşağılamayacağınızı öğrenir; Ayrıca bir sonucu açıkladığınızda fikrinizi değiştirmeye çalışmamayı öğrenir. Dolayısıyla, çocuğunuz oyuncaklarını aldıktan sonra yürüyüşe çıkacağına söz verirken, yürüme ayakkabılarınızın kullanışlı olduğundan emin olun. Çocuğunuz koşuşmayı durdurmazsa, kütüphaneden ayrılacağınızı söylediğinizde de derhal terk etmeye hazır olun.
 4. İyi davranış için bir ortam oluşturun,Çocuğunuzun çevresi onun davranışını etkileyebilir, böylece çocuğunuzun iyi davranmasına yardımcı olmak için ortamı şekillendirebilirsiniz. Bu, çocuğunuzun alanının kendisi için bol miktarda güvenli, uyarıcı şeyler olduğundan emin olmak kadar basit olabilir. Çocuğunuzun kırabileceği veya ona zarar verebilecek şeylere erişemediğinden emin olun. Gözlüklerinizle oynamak çok eğlenceli görünüyor olabilir. Çocukların dokunmadığını hatırlamak çok zor. Kırılmaları ve kıymetli eşyaları görünmez hale getirerek sorunların ortaya çıkma olasılığını azaltın.
 5. Savaş tarzınızı seçin,Çocuğunuzun yaptığı işe başlamadan önce, özellikle ‘hayır’ veya ‘dur’ demek için, kendinize gerçekten önemli olup olmadığını sorun. Talimatları, talepleri ve olumsuz geri bildirimleri en aza indirgeyerek çatışma ve kötü duygular için daha az fırsat yaratırsınız. Kurallar önemlidir, ancak bunları yalnızca gerçekten önemli olduğunda kullanın.
 6. Sızlanmayı sağlamayın, Çocuğunuz bir şey için sızlarken vazgeçerseniz, kazayla daha çok sızlanmak üzere eğitebilirsiniz. ‘Hayır’ demek ‘hayır’, belki değil, demek istemediğiniz sürece bunu söylemeyin.
 7. İşleri basit ve olumlu tutun, Basit bir şekilde açık talimatlar verirseniz, çocuğunuz kendisinden beklenen şeyi bildirecektir. Örneğin ‘Yoldan geçerken elimi tutun’. Ve pozitif kurallar genellikle olumsuz olanlardan daha iyidir, çünkü çocuğunuzun davranışlarını olumlu bir şekilde yönlendirirler. Örneğin, ‘Kapıyı kapatın’, ‘Kapıyı açık bırakmayın’ olduğundan daha iyidir.
 8. Çocuklara sorumluluk ve sonuç verin,Çocuğunuz büyüdükçe, kendi davranışından dolayı ona daha fazla sorumluluk verebilirsiniz. Ayrıca ona  bu davranışın doğal sonuçlarını yaşama şansını verebilirsiniz . Her zaman kötü adam olmaya gerek yok. Örneğin çocuğunuzun öğle yemeğini paketlemek sorumluluğu varsa ve unutursa, öğle yemeğinde doğal olarak sonuç çok acıkmış olabilir.

Diğer zamanlarda, kabul edilemez veya tehlikeli davranışlar için sonuç vermeniz gerekebilir. Bu zamanlar için, sonuçlarını açıkladığınızdan ve çocuğunuzun bunları önceden kabul ettiğinden emin olmak en iyisidir.

 1. Bir kez söylesin ve devam edin, Çocuğunuza ne yapması gerektiğini ya da yapmayacağınızı söylerseniz, sıklıkla kararlar verebilir. Ona işbirliği yapmak için son bir şans vermek isterseniz, ona işbirliği yapmamasının sonuçlarını hatırlatın. Sonra üçe kadar saymaya başlayın. 
 2. Çocuğunuzun kendisini önemli hissetmesini sağlayın, Çocuğunuza  ailenize yardım etmek için yapabilecekleri basit işler veya görevler verin. Bu onun için önemli bir konudur ve iyi şekilde hissettirir. Çocuğunuza avukatlık yaparak çok fazla uygulama yaparsanız, bundan daha fazlasını geri kendiniz alırsınız, bunu yaparken de iyi hissedecek ve yapmaya devam etmenizi isteyecektir. Davranış ve çaba için ona övgü yaparsanız, benlik saygısı yaratmaya yardımcı olacaktır.
 3. Zorlu durumlara hazırlanın, Çocuğunuza bakmanın ve yapmanız gereken şeylerin yapılmasının zor olduğu zamanlar vardır. Bu zorlu durumları önceden düşünürseniz, çocuğunuzun ihtiyaçlarını kendi etrafında planlayabilirsiniz. Ona aktiviteleri değiştirmeden önce beş dakikalık bir uyarı verin. Onunla neden işbirliği yapmanız gerektiğini onunla konuşun. Sonra ne beklediğinize hazır edin.
 4. Mizah duygusunu koruyun, Genellikle çocuklarla birlikte günlük yaşamı hafif tutmaya yardımcı olur. Bunu şarkılar, mizah ve eğlencelerle yapabilirsiniz. Örneğin, yerde toplanmayı bekleyen oyuncaklara ihtiyaç duyan tehditkar canavarmış gibi davranabilirsin. İkinizin de güldüğünüz mizah harikadır, Ancak çocuğunuzun masasındaki mizah tek başına yardımcı olmaz. Küçük çocuklar, ebeveynlerinin ‘alay etmesi’ yüzünden kolayca incinebilir.