Cassini’nin en büyük finali nedir?

ABD uzay ajansı NASA’nın Cassini uzay aracı

ABD uzay ajansı NASA’nın Cassini uzay aracı, 2004 yılından beri okuduğu Satürn gezegeni etrafında son hamle yapmaya başladı.

Son hareketler, yüzüklerin gezegenine her zamankinden daha da yakınlaşacak bazı göz kamaştırıcı dalışlar içeriyor.

Bu hareketlerin ilki Cassini, Satürn’ün Ay Titan’ından geçtiğinde geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti.

Zanaat 1000 kilometrelik Titan’a ulaştı ve yakınlarda Titan’ın metan bakımından zengin göl ve denizlerini görebildik. Metan, Titan’da sıvı halde bulunan bir gazdır.

Satürn’e yaklaşmak

Titan’ın yerçekimi (Cassini’nin yörüngesini de gezegen çevresinde dolaşan yolu) çok da hafif değiştiriyor, böylece Satürn’ün halkalarının dışına çıkmak yerine Cassini gezegen ve halkalar arasındaki dar alanda uçacak. Bu, yüzüklerin yapıldığının yanı sıra Satürn’ün atmosferine de yakından bakmamızı sağlayacaktır.

Cassini’nin yörüngesi, önümüzdeki altı ay boyunca Satürn’ün yüzükleri ile haftada bir kez arasındaki dar geçiş yoluna girmesini sağlayacak.

15 Eylül’de , Satürn’ün atmosferine son inişini sağlayacak ve görevini sonlandıracak. Zanaat, Satürn’e iniş yapmak için uygun değildir ve bu nedenle, gezegene doğru dalış yaparken parçalanır, ancak Dünya’ya bazı önemli bilgileri geri göndermeden önce olmaz. Bravo Cassini!