Çocuğunuz bir veya ikinizi birden desteklemesi gerektiğini düşünebilir ve bu sorumluluktan dolayı öfkeli veya bunalmış hissedebilir.

Ayrılma veya boşanma ile gelen değişiklikler ve duygular, normal gençlerin iniş çıkışlarını zorlaştırmaktadır. Eğer siz ve eşiniz ayrılıyorsanız, ne olduğuna bakmaksızın, ergenlik çağındaki çocuğunuza neler olup bittiğini açıklayarak ve çocuğunuza her ikisini de sevebileceğini bildirerek yardımcı olabilirsiniz.

Ayrılma ve boşanma: Çocuğunuzun hislerinin varlığı,

Siz ve eşiniz eğer ki ayrılıyorsanız, çocuğunuz her şeyi hissediyor olabilir, aynı sizin hisleriniz gibi. Karışık duygular elbette ki normaldir.

Çocuğunuzun, mevcut durumu göremediği için kafası karışık veya şok olmuş olabilir. Aynı zamanda üzgün ve endişeli olabilir, çünkü bundan sonra ne olacağını bilmiyor olacaktır. Özellikle aşırı çatışma ya da herhangi bir aile içi şiddet olursa, rahatlayabilir. Ayrıldıktan sonra bazı gençler daha rahat, daha mutlu ve daha sağlıklı olabilirler. Sonuçta, herkes için yeni bir başlangıç olacaktır.

Ayrıca sizin aranızdaki sorunlara eklediklerini düşünürler ise, gençlerin endişe etmeleri veya suçlu hissetmeleri yaygın bir durum olmaktadır.

Çocuğunuz sizden biriyle görüşemediğinden endişe edebilir, çocuğunuz öyle demezse bile. Ya da birinizle temasa girmek istemeyebilir, çünkü kızgın hissediyor ve o anneyi veya babayı ayrılığın sorumlusu olarak tutuyor olabilir.

Çocuğunuz bir veya ikinizi birden desteklemesi gerektiğini düşünebilir ve bu sorumluluktan dolayı öfkeli veya bunalmış hissedebilir.

Pratik düzeyde, çocuğunuz nerede yaşayacağından endişelenebilir. Örneğin, çocuğunuz evinin satılacağını ve arkadaşlarından ve okuldan uzaklaşması gerekebileceğinden endişelenebilir. İki eve sahip olma ihtimali, biri ebeveyni, diğeri ise herhangi birinin varlığı onu endişelendiriyor olabilir.

Tüm çocuklar ayarlama yapmak için zamana ihtiyaç duymaktadır.

Ayrılma ve boşanma yoluyla çocuğunuza yardım etmek süreci,

Durumun açıklanması
Çocuğunuzun sizin ve eşinizin neden ayrıldığını anladığı takdirde bu duruma yardımcı olabilir. Bununla başa çıkmanın iyi bir yolu çocuğunuzla olan ayrılma hakkında konuşmak için bir aile toplantısı yapmaktır. Bir ebeveynin “iyi adam” ya da “kötü adam” gibi görünmemesi halinde bunun neden olduğunu açıklayabiliyorsanız, aranızda seçim yapmak zorunda olduğunuz çocuğunuzun duygularından kaçınabilirsiniz.

Çocuğunuzun bu durumla ilgili olarak kararın hatalı olmadığını bilmesine gerek yok. Bu sizin ilişkiniz hakkında verdiğiniz yetişkinlere özgü bir karar olmaktadır.

Ve eşinizle olan ilişkiniz değişmiş olsa da, çocuğunuz ikinizle de devam eden bir ilişki, hem sizi sevme hem de sizin tarafınızdan sevilmek hakkına sahiptir. Kendini artık çocuk görmeyebilir, ama yine de güvenli bir üs olarak görüyor olmaktadır.

Dinleme ve çocuğunuzun konuşmasını sağlama süreci,
Herhangi bir söz söyleyince, çocuğunuzun duygularını ifade etme fırsatı gerekmektedir. Bu, aile toplantısında veya sonrasında, bir şeyler üzerinde düşünme şansınız olduğunda olabilir. Konuşmak, çocuğunuzun zor duygular ve korkularla baş etmesine yardımcı olabilmektedir. Çocuğunuz her konuşmaya hazır olduğunda, aktif olarak dinlemek, onu en iyi nasıl rahat ettirecek durumları öğrenmenize yardımcı olabilir.

Çocuğunuz ayrılma konusunda sizinle konuşmada zorlanır ise, başka bir güvenilir yetişkin, belki bir teyzesi veya amcası, aile dostu, öğretmen veya danışmanla konuşabilir.

Çocuğunuza güven verme süreci,
Bazı gençler, kendinize veya kardeşlerine bakmanız gerektiğinden endişelenebilir. Çocuğunuza herkesi izlemesine gerek olmadığını bilmesine izin vermelisiniz. Eğer başka bir aile üyesi yardıma ihtiyaç duyarsa, sizden destek alacaktır.

Çocuğunuzun sizinle eski eşiniz arasındaki herhangi bir konuyla ilgili olması gerekmez. Çocuğunuza, ikiniz arasında bir elçi olması gerekmediğini açıkça söylemenize yardım edebilir ve ikinizin de diğerinin ne yaptığına dair sorularına cevap vermesi gerekmez.

Çocuğunuzu, sizin ve eşinizin, çatışmalardan uzak tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapacağına dair güvence vermeye de yardımcı olabilir. Herhangi bir aile içi şiddet olursa çocuğunuza nasıl korunacağını bildirin.

Yordamlarla yol belirleme süreci,
Çocuğunuzun günlük rutini tutması, aynı evde veya semtte kalması, aynı okulda olması ve spor gibi normal işleri yapması mümkün olursa, ailenin değişimini onun için daha kolay hale getirir.

Siz ve çocuğunuz tam zamanlı olarak yaşayacak olsanız bile, artık birlikte olmayan bir bağlılıkta kalabilirsiniz. Çocuğunuzun hayatıyla ilgilenip her zaman yaptığınız özel şeyleri yapmaya devam edebilirsiniz. Örneğin, top oynamak, birlikte yemek yapmak, çocuğunuzun spor yapmasını izlemek, filmleri birlikte görmek veya alışveriş yapmak.

Çocuğunuzun ayrılma veya boşanma ile baş etmesinin zor olduğunu gösteren işaretler fazlasıyla vardır,

Ergenlik döneminde, çocuğunuz fiziksel değişiklikler kadar sosyal ve duygusal değişiklikler geçirmektedir. Siz ve eşiniz ayrı olursa, genç olmanın iniş çıkışları,  çocuğunuzun ayrılmanız ile ilgili duygularıyla karışabilmektedir.

Çocuğunuz mücadele ettiğini söyleyemeyebilir, ancak onun belirttiği bazı işaretler vardır:

  • Davranış, ruh hali ya da kişilik değişiklikleri, öfkeli, üzgün ya da gözyaşı dökmek de dahil olmak üzere her zamankinden çok ya da daha fazla yaşayabilir.
  • Aile üyeleri etrafında olmak ve aile rutinleri ile işbirliği yapmak istemiyorsa, uzun süre kendisini yatak odasında kapatmak ya da çevrimiçi veya bilgisayar oyunları oynamak için daha fazla zaman harcamak isteyebilir.
  • Okuldaveya okul derslerinde yaşanan sorunlar oluşabilir.
  • Uykusorunları veya  aşırı yemek ya da iştah kaybı gibi yemek sorunları olabilir.
  • Genelde hoşlandığı ya da arkadaşlarıyla veya akran gruplarıyla sorun yaşayan etkinliklere olan ilgisini kaybedebilir.
  • Zorlu okul kurallarına ya da nerede olduğunun bilinmesine izin vermemesi, hatta hırsızlık, uyuşturucu veya aşırı içki içmek gibi riskler

Çocuğunuzun ergenlik çağındayken zor davranışının olup olmadığını veya çocuğunuzun ayrılma ile mücadele ettiğini gösteren bir işaret olup olmadığını bilmek zor olabilir. Her ikisinin birleşimi olabilir. Davranışa neden olanlarla ilgili sonuçlara varmamaya çalışıp, ancak dinlemeye ve yardım etmeye hazır olmakta yarar var.

Ayrıca, çocuğunuzun okulunda ayrılma veya boşanma hakkında bilgi verilmesi de çok güzel bir fikir olabilir. Çocuğunuzun öğretmenleri, çocuğunuzun davranışındaki değişiklikleri gözlemleyebilir veya yardımcı olabilecek süreçlerde olabilir.