Araçlarda çocuk koltuğu güvenliği çok basite alınmakta mıdır?

Araçlarda çocuk koltuğu güvenliği çok basite alınmakta mıdır?

Çocuğunuza kayışları veya tokaları yalnız bırakmak için bir ödül veya teşvik vermeniz gerekiyorsa, çocuğunuzu kayışlardan uzaklaştıracak ve varış noktanıza ulaşana kadar en son kullanacak olanı kullanmak en iyisidir.

Araçlarda çocuk koltuğu güvenliği çok basittir. Çocuk koltuk takımlarını veya takviye koltuklarını doğru bir şekilde takmakla ve çocukların her zaman doğru biçimde kullandıklarından emin olmakla başlar. Çocukları uygun bir yere oturtmak da çok önemlidir ve araç kullanırken çocukları mutlu etmek ve eğlendirmek için yardımcı olabilir.

 1. Araç güvenliği: çocuk emniyet temelleri
 2. Araba güvenliği: emniyet kemeri
 3. Çocukların arabada oturmaları gereken yerlerde
 4. Arabada çocuk güvenliği için ekstra ipuçları
 5. Çocuğunuzu arabada mutlu tutmak
 6. Ek ihtiyaçları olan çocuklar
 • Araç güvenliği: çocuk emniyet temelleri

0-7 yaşlarındaki çocuklar bir çocuk koltuğunda gitmelidir. Bu, arabanızda çocuk güvenliğinin, çocuğunuzun yaşı ve büyüklüğü için doğru çocuk koltuğunu veya itici koltuğunu dikkatli bir şekilde seçerek, düzgün şekilde oturtarak ve her zaman kullanmasıyla başlar anlamına gelir.

Yasa gereği, tüm çocuk koltukları veya araba koltukları Türkiye’de araçlar Isofix ile uyumlu olmalıdır.

 • Araba güvenliği: emniyet kemeri

Türkiye’de düzgün şekilde sabitlenmiş bir emniyet kemeri olmadan araba sürmek veya seyahat etmek normalde yasaktır.

Her zaman kendi emniyet kemerinizi takarak çocuklar için iyi bir örnek oluşturabilirsiniz. Genç çocuklar çevrelerindeki yetişkinleri izleyerek çok şey öğrenirler.

Yalnızca emniyet kemerleri tamamlandığında araç kullanmaya başlayın. Asla çocuğunuzun tutma kemerleri takılıp kaldıysa veya kesinlikle bükülmemelidir. Çocuğunuz kayışları çıkarırsa veya tokaları geri alırsa, arabayı durdurun ve kayışları veya tokaları tekrar yapın. Ne yaptığınızı açıklayın.

Çocuğunuza kayışları veya tokaları yalnız bırakmak için bir ödül veya teşvik vermeniz gerekiyorsa, çocuğunuzu kayışlardan uzaklaştıracak ve varış noktanıza ulaşana kadar en son kullanacak olanı kullanmak en iyisidir.

Otomobilin içinde boş bir destek koltuğu ile seyahat ederken, araç kazasında birinin yaralanmasını önlemek için çevresindeki emniyet kemerini takın.

Ayrıca sizinle birlikte seyahat eden evcil hayvanları da yasaklamalısınız. Bir emniyet kemeri veya bagaj kravatıyla güvenle kullanabileceğiniz evde beslenen hayvan koşum takımları satın alabilirsiniz. Bu sadece evcil hayvanınızı değil aynı zamanda arabanızdaki tüm yolcuları da korur.

 • Çocukların arabada oturmaları gereken yerlerde

Çocukların motorlu taşıtlarda nerede oturabileceği konusunda asgari yasal gereklilikler vardır:

 1. Bir araba iki veya daha fazla koltuk sırasına sahipse, dört yaşın altındaki çocuklar ön koltuğa gitmemelidir.
 2. Diğer tüm koltuklar yedi yaşın altındaki çocuklar tarafından kullanılıyorsa, dört yaşından yedi yaş altındaki çocuklar ön koltuğa, onaylanmış bir güçlendirici koltuk ve uygun şekilde takılmış ve ayarlanmış bir emniyet kemerini kullanarak gidebilirler.

Çocuğunuzu mümkün olduğunca sırtı öne gelecek şekilde oturtun. Çocukların 12 yaşına gelene kadar arkada dolaşmaları en güvenli durumu oluşturmaktadır.

Bir emniyet kemeri takmış olsanız bile çocuğunuzu bir arabada kucağınızda taşımak hem yasadışı hem de güvensiz bir durumdur.

 • Arabada çocuk güvenliği için ekstra ipuçları

Arabayla seyahat ederken bazı ilave güvenlik ipuçları şunlardır:

 1. Çocuğunuzun hareket ettirdiği veya yolun kenarına park ettiği sırada daima kollar, bacakları ve kafayı tuttuğundan emin olunuz.
 2. Çocuk emniyetli kapı kilidini etkinleştirin, böylece araba hareket halindeyken veya hareketsizken çocuğunuz dışarı çıkamaz. Bu kilitler çoğu araba kapısında genellikle bulunur. Aracınızın el kitabına iyice bakınız.
 3. İstif vagonlarında ve dört tekerlekten çekişlerde eldiven kutusundaki veya bagajdaki gevşek parçalarıveya kargo bariyerinin arkasında tutun. Gevşek eşyalar çarpışmada uçabilir ve yaralanma riskini artırabilir.
 4. Trafikten uzakta bir köşede arabaya girip çıkması için alışkanlık kazandırın.

Yolların etrafında küçük çocuk ellerini tutun. Çocuklar en az 10 yaşında olana dek yollar etrafında yetişkin gözetimine ihtiyaç duyarlar. Yaya güvenliği hakkında daha fazla bilgi okuyabilirsiniz.

 • Çocuğunuzu arabada mutlu tutmak

Sıkılan mutsuz çocuklarla araba kullanmak, konsantre olmanızı ve güvenli bir şekilde sürmenizi sağlayabilir. Aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir:

 1. Araba kullanırken sohbet edin. Konuşmak, zamanın geçmesine yardımcı olur ve çocuğunuzu rahatsız eder. Geldiğinizde ne yapacağınızı tartışın, pencereden manzaraları işaret edin, bir uzak hikaye yazın veya bazı ana okul şarkıları söyleyin.
 2. Çocuğunuza koşum takımını veya emniyet kemeri takmak, eğlenmek ve araba kilitlerini yalnız bırakmak gibi iyi bir araba davranışı için övünüz. Yolculuk sırasında çocuğunuzun iyi davranışlarından birkaç kez bahsedin. Örneğin, ’emniyet kemerinizi taktığınızda arabayı sürmeyi seviyorum, bu harika bir davranış’.
 3. Çocuğunuzun dinlemesi için müzik veya sesli kitaplar ve oynaması için yumuşak elle oynanmış oyunlar veya kitaplar gibi bol bol dikkat dağıtıcı yerler sağlayın. Atıştırmalıklar ve içecekler de iyi bir fikir olabilmektedir.
 4. Çocuğunuzun dikkat etmesi gereken bir durum var ise, yol kenarına çekin.

Çocuğunuzu asla arabada beklemede bırakmayın. Sıcak bir günde, bir otomobilin içindeki sıcaklık, tehlikeli derecede yüksek seviyelere ulaşabilir ve çocuğunuza ciddi zarar verebilir veya hatta ölüme neden olabilir. Isı ve araba hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz.

 • Ek ihtiyaçları olan çocuklar

Ek ihtiyaçları olan bir çocuğunuz var ise, çocuğunuzu arabada güvenle tutmak daha zor olabilir.

Mesleki terapistler gibi sağlık uzmanları, emniyet sağlamak için yollar bulmaları için ailenizle birlikte çalışabilirler. Bunlar bir kısıtlamayı değiştirmeyi, bir kısıtlama aksesuarını tavsiye etmeyi veya bir özel kısıtlama önermeyi içerebilir.

İlave ihtiyaçları olan çocukların taşınması hakkında daha fazla bilgi araştırıp okuyabilirsiniz.

You must be logged in to post a comment