Çocukların meslek seçimlerinde fantastik ve gerçek boyut ne olmalıdır?

Çocukların meslek seçimlerinde fantastik ve gerçek boyut ne olmalıdır?

Çocuğunuzun hayallerini desteklediğinizi düşünebilirsiniz, ancak araştırmalar, onları başka yöne doğru çekebileceğiniz küçük yolların varlığını  göstermektedir.

Oğlunuzu ya da kızınızı küçüklüğünden beri, geleceğe dair olumlu ifadelerle yönlendiriyorsunuz. “Hayallerinizi daima takip edin”,”Dünya bir istiridyeden ibarettir”, “Zihninde ne yapmak istersen onu yap” gibi. Ve bir gün geliyor, “büyüdüğünde ne olmak istiyorsunuz” şeklinde bir konuşma yaparsanız onunla, bu yönlendirmenin tümünün karşılığını da peşinen alırsınız elbette ki: Bir kolluk kuvveti personeli “Asker, Polis”, Gizli bir cinayet dedektifi.

Çocuklar akıl almaz şeyler söylüyor ve bazen onların gelecekteki kariyer fantezileri düpedüz oldukça korkutucu ve çılgınca olabilir. Seçimler, tehlikeli, mali açıdan sıkıntılı olabilir, ve tabi bunu itiraf etmekten bile nefret ederseniz, bu aklınızda olanın biraz uzağında olabilir. Ancak cevabınıza dikkat etmelisiniz. Bu durumlara tepki verme biçimimizin, çocuklarımızın yaşam boyunca izlediği yörüngeler üzerinde büyük bir etkisi olabilmektedir.

Peki, çocuğunuzun kendi iradesini zorlamaksızın en iyi kariyer yolunu keşfetmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz? (Çünkü; bunun ne kadar iyi gittiğini biliyorsunuzdur.) Süreci yönlendirmek için yapabileceğiniz bir takım şeyler vardır.

GÜÇLENDİREN GÜÇLÜ YÖNLERİN ÖNEMİ

Her birimiz başkalarından daha güçlü bazı alanlara sahibiz ve çoğu zaman hayatımızın en mutlu ve en başarılı olabileceği temel göstergeleridir.  Bir “aile oyunu” olarak “güçlendirmeyi” öneri olarak benimseyin. Her aile bireyini başkalarının neyi iyi yaptıklarını ya da ne alanda yetenek sahibi olduklarını fark etmelerinde yardımcı olmaya özendirin; bu da herkesin rahatlıkla duymasını ve yeteneklerini tamamen kucaklamış olmasına yardımcı olabilir.

Buna ek olarak, kişilik güçlerini ve özelliklerini göz önüne alarak onları okul / takım çalışması, etkinlikler ve diğer fırsatlar yoluyla desteklemek gerekir.

“Farklı kişilik tipleri ve stilleri hayatın erken dönemlerinde kendini açığa çıkarmaktadır ve bir ebeveyn çocuklarının zamanla ortaya çıkan yetenek ve ilgi alanlarına dikkat etmelidir”.

“Parçaları birbirinden ayırmak, nasıl çalıştıklarını bulmak ve işleri bir araya getirmek isteyen çocuklar mühendislik veya bilim gibi mesleklere girdiklerini görürsünüz. Ebeveynler, çocuklarının çıkarlarıyla ilgilenmesine ve tutkularına uymalarına yardımcı olmalıdır. ”

ROL MODELLERİ İNCELEMENİN ÖNEMİ

Tipik olarak, kariyer özlemleri, çocuğun gördüğü veya tanıdığı bir kişi tarafından başlatılabilir. Öyleyse, ilgi alanın da görünen bir şey varsa, mesleğe nereden veya mesleğin fikrine nasıl maruz kaldıklarını belirlemeye çalışmalı. Bu, mesleğin neden cazip olduğunu belirten bir fikir verebilir. Örneğin, televizyonda oldukça heyecanlı görünen ya da belirli bir kariyeri olan ilginç bir iş gördüyse, bu onda bir ayırt edici izlenim bırakabilir.

MERAK ETMESİNİN ÖNEMİ

Kariyer yönünü bulmalarına yardımcı olmak için belirli bir kariyer yolunun fikrini ortaya atmak yerine, çocuğunuzu daha fazla öğrenmeye teşvik etmek yerinde olabilir. Bu, muhtemelen çocuğa ve onun güçlü yanlarına daha uygun olan bazı fırsatları ortaya çıkarabilmektedir.

“Bir Pop yıldızı olacağımı söylesem, o zaman müzik endüstrisi ile ilgilenmem gerekir. Bütün sanayi alanındaki işleyişi anlayabilmek için. Çocuğunuz o endüstri hakkında daha fazla bilgi edinmeye başladıktan sonra, sadece “Pop star” fikrinin ötesinde birçok fırsatın bulunduğunu görecektir. Çocuğun olay yeri soruşturmasının Televizyon film versiyonun da gördüğü ilginç bilimsel süreçleri, bir araştırma laboratuvarında genetik danışman olarak ya da başka diğer işlerde de bu olabilir.

SORUMLULUK ATAMANIN ÖNEMİ

Neredeyse her iş sorumluluk ve güçlü bir iş ahlakı gerektirmektedir. Yani, il olarak buna evde başlayın. Çocuğunuza para ile ilgili bir sorumluluk verin, yani kendisine verile bir payla ne alabileceğinin sorumluluk alanlarını belirleyin. Bunun anlamı, bir şeyin ne kadar değeri var ve onun maliyetinin ne olduğunu bilmesinden sorumlu olmanın gerçeklerini anlamalarına yardımcı olabilir.

EKSTRA İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZ OLANAKLARI ARAMANIN ÖNEMİ

Özel kamp ve programlar, stajyerlik ve yetişkinlerin çalışma alanlarına eşlik etme, çocuklara işin neye benzediğini daha gerçekçi bir görünümde verebilir. Çocuğunuzun bu tür işlerde çalışmanın gerçeklerini bulmasına yardımcı olmak için bu fırsatları iyice araştırın.

Çocuğunuzun, onun için doğru olana karar vermeden önce birçok kariyer özlemi geçireceğini unutmamak çok önemlidir. Tepkilerinizde destekleyici ve meraklı olmak, çocuğunuzun daha güçlü bir şekilde güçlü yön bulma hissi vermesine yardımcı olmaya ve en iyi kariyer rotasının alışılmadık ya da riskli olmasına rağmen kendi başının çaresine bakmasını sağlamaktadır.

“Ebeveynler farklı değerler ve perspektifler açısı arıyor ve biz bunları zaten unuttuk ve yapmak istediğimiz son şey oluşan hayalleri yok etmek istiyorsunuz. Yok, Birisi dedektif olacak, Birisi pop yıldızı olacak, Bu konuda asla kapıyı kapatmak istemiyorsunuz elbette ki.

You must be logged in to post a comment