Neden genç arkadaşlıkların iletişimi önemli olmaktadır?


Olumlu arkadaşlıklar yetişkinliğe giden yolculuğun önemli bir parçasıdır. Gençlerin, diğer insanların düşüncelerine, duygularına ve huzurlarına duyarlı olma gibi önemli sosyal ve duygusal becerileri öğrenmelerinde yardımcı olurlar.

Çocuğunuz gençliğe girerken arkadaşlıkları daha da önem kazanacaktır. Olumlu, kabul gören ve destekleyici arkadaşlıklar, gençlerin yetişkinliğe doğru gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Neden genç arkadaşlıklar önemli olmaktadır?

Gençler için iyi arkadaşların sağlayabileceği faydanın yararı, kişisel bir destek grubu olabilmesidir.

 • Aidiyet duygusu, değerli olma hissi ve kendine güveni geliştirme konusunda yardımı.
 • Başkaları ile aynı deneyimlerden geçme konusunda güvenlik ve konfor duygusu.
 • Ergenlik çağının getirdiği değişikliklerle ilgili bilgi kaynağı ve fiziksel ve de duygusal olarak neler olduğu.
 • Farklı değerler, roller, kimlikler ve fikirlerle denemelerin yolları.
 • Karşı cinsteki insanlarla tanışma deneyimini yaşamak (gençlik çağlarından önceki arkadaşlıklar genellikle tek cinsel) düşüncesidir.
 • Bir şans yaşama fırsatını (erken dönemde romantik ve cinsel ilişki) yakalamak.

Çocuğunuzun arkadaşlarını tanımak çocuğunuzun bu dostlukların ne kadar önemli olduğunu anladığını gösterir. Bunu, çocuğunuzu evde arkadaş edinmeye ve onlara bir alan kazandırmaya teşvik ederek veya sosyal gezilerden sonra çocuğunuzun arkadaşlarını evine götürerek teşvik edebilirsiniz.

Çocuğunuzun dostluk becerileri geliştirmesine yardımcı olmak.

Gençler arkadaşlarına odaklanmış olabilir elbette, ancak pozitif ve destekleyici arkadaşlıklar kurmak ve devam ettirmek için hâlâ yardım ve desteğinize ihtiyaç gerekmektedir.

İyi ebeveyn-çocuk ilişkileri, akranlarıyla olumlu ilişkilere yol açma eğilimindedir. Yani, sıcak ve destekleyici oluyor, bağlı kalıyor  ve aktif dinliyor iseniz  Çocuğunuzun dostluk becerilerinin gelişimine yardımcı olabiliyorsunuz demektir. Arkadaşlık sorunları ortaya çıkarsa çocuğunuzu daha iyi desteklemelisiniz.

İyi bir rol modeli olmak  da önemli olmaktadır. Kendi arkadaşlarıyla vakit geçirmek isteyen ebeveynlerin, sağlıklı dostluklarla dolu çocuk sahibi olma olasılığı daha yüksektir. Çocuğunuzun sizi arkadaşlarınızla ilgilenmekte olduğunu görmek ve arkadaşlığın iki yönlü bir şey olduğunu göstermesi de önemli olmaktadır.

Onlara adaletli, güvenen ve başkalarına destek veren gençleri övmek, onlara bu olumlu sosyal nitelikler üzerinde çalışmaya devam etmelerini teşvik edecektir.

Tüm arkadaşlıklar çocuklar için olumlu ya da iyi değildir. Gençler arasında olumsuz ilişkilere bazen ‘boktan dostluklar’ denir ve içindeki insanlara ’embesil’ denir. Çocuğunuzun boktan dostluklardan kaçınması veya onlarla ilgilenmemesi için yardımınıza ihtiyacı olabilir .

Arkadaşlarını zorla bulabilen gençlere yardımcı olmak.

Bütün çocuklar farklıdır. Herkes dışarı gidebilir ve büyük bir arkadaş grubu ile sosyalleşebilir. Çocuğunuz böyle olsa da, genelde mutlu ve içten görünüyorsa, hiçbir şeye gerek bulunmamaktadır.

Ancak çocuğunuz arkadaş edinmede sorun yaşıyorsa ve bunun için de endişeleniyorsa, birlikte yapabileceğiniz birkaç şey olmalıdır:

 • Çocuğunuzun çıkarlarını ve güçlü yönlerini düşünün. Buna dayanarak, çocuğunuz için yeni ders dışı faaliyetler arayabilir  veya çocuğunuzu bir kulübe, spor takımına veya sosyal gruba katılmaya teşvik edebilirsiniz. Benzer çıkarları paylaşan insanlarla tanıştırmak arkadaşlığa başlamak için mükemmel bir yol olabilmektedir. Okulda arkadaş edinmek sorun gibi görünüyorsa, okul dışı bir grup ya da etkinlik çocuğunuza dostluk becerileri ve güvenini kazandırmada yardımcı olabilmektedir.
 • Geniş aile ve aile dostlarıyla vakit geçirin. Çocuğunuzun onu tanıyan insanlarla vakit geçirebileceği bir Piknik veya gezi turu planlayın.
 • Çocuğunuzun arkadaşlarınızla bir etkinlik planlamasına yardımcı olmalısınız. Bu, evde bir film seyrediyor olabilir, bir uyuyakalma olabilir ya da yemek pişirme olabilir ya da yerel parkta bazı spor oynuyor olabilir.
 • Çocuğunuzun arkadaşlarını eve davet etmekten rahatsızlık duymadığından emin olun ve onu yaparken bol miktarda alan bırakın.
 • Yarı zamanlı bir iş veya gönüllü bir topluluk faaliyeti düşünebilirsiniz. Bu çalışma, özellikle diğer genç çalışanlar veya gönüllülerle birlikte bir yerde çocuğunuza sosyal beceri uygulama ve geleceğe yönelik iş becerileri geliştirme fırsatı verebilir. Yine de, gençler her hafta birkaç saatten fazla çalıştıklarında, okul işleri ile çatışmalar olabileceğini unutmamak gerekir.
 • Belirli konulardaçocuğunuzun yaşayabileceği fırsat eksikliği, sosyal beceri eksikliği veya güven eksikliği gibi konularda arkadaşlıkların önemi oldukça büyüktür. Sonra bu durumlarla çalışmanın anlaşılabilir yollarını düşünmelisiniz. Çok karmaşık konular için profesyonel tavsiye almak durumunda kalabilirsiniz.
 • Benlik saygısı yaratmak için çocuğunuza övgü ve teşvik vermelisiniz. Çocuğunuza arkadaşlarınız hakkında baskı uygulamamalı veya durumu sürekli tartışmalısınız.

Ebeveynler ve arkadaşlar her yaşta farklı roller oynamaktadır. Çocuğunuzun değerler ve ahlak ile ilgili uzun vadeli kararlarını etkilersiniz. Çocuğunuzun arkadaşlarının, görünüş ve ilgi alanları gibi kısa vadeli tercihleri ​​etkilemesi daha muhtemeldir. Hem ebeveyn hem de arkadaşlarınızla olan güçlü ilişkiler, gençlerin güçlü sosyal becerilere sahip iyi ayarlanmış yetişkinler halinde yetişmesine yardımcı olacaktır.

Arkadaş ve anne arasındaki dengeyi anlamak.

Çocuklar gençliğe giderken, zamanlarını yalnız ve arkadaşlarıyla geçirmeye başlarlar. Erken ergenlik döneminde, çocukların sosyal etkileşimlerinin% 25’den fazlası akranları ile yapılmaktadır.

Bu, gençlerin ebeveynleri ile daha az zaman harcadıkları anlamına gelmektedir. Bazı ebeveynler, bu yoğun dostlukların aileden daha önemli olacağı konusunda endişelenmelerine sebep olabilmektedir.

Ancak çocuğunuzun hâlâ size ve sağladığınız güvenli bir yere ihtiyacı bulunmaktadır. İlgileniyorsanız, çocuğunuzun ihtiyaç duyulduğunda size dönebileceğini gösterir. Çocuğunuz büyüdükçe ve olgunlaştıkça, çocuğunuzun da size bir miktar destek verdiğini fark etmiş olabileceksiniz.

Gençler arkadaşlarıyla çok şey paylaşıyor ve çok şey kopuyorlar. Örneğin gençler, belirli bir arkadaş grubuna ait olduklarını göstermek için davranışlarını, görünümlerini veya ilgi alanlarını değiştirebilmektedir.

Bu değişiklikler genellikle sadece denemeden ibarettir. Çocuğunuz tahrip edici veya tehlikeli hiçbir şey yapmadığı sürece, bu tür davranışlar aslında çocuğunuzun yeni bir şey denemek için desteklenip kendine güvende hissettiğini gösteren olumlu bir işaret olabilmektedir.

Genç arkadaşlıkların neye benzediğini anlamak.

Erken gençlik yıllarında dostluklar daha yoğun, daha yakın ve destekleyici hale gelir. Gençlerin arkadaşlarıyla iletişim kurdukları zamanlar artmaktadır.

Genç arkadaşlıklar, kişisel benzerlik, kabul ve paylaşıma dayalı olma eğilimindedir. Aynı seks dostlukları, lise yılları dönemlerinde geçerli olabilmektedir. Yaş ilerledikçe, birçok genç karşı cinsten arkadaşlıklar kurmaya başlıyorlar.

Genel olarak, kızlar konuşma yoluyla yakınlık kurma eğilimindedirler. Erkekler etkinlikleri paylaşmayı tercih etmektedirler.

İnternet  gençler aracılığıyla arkadaşlıklar kurmayı sağlayan sosyal ağ hizmetini sunmaktadır. Bu arkadaşlıklar gerçek hayat ilişkilerinden farklıdır elbette. En iyi durumlarda, gençlere kolaylıkla bağlanmanın bir yolunu ve hassas konular hakkında yargılanma korkusu olmaksızın konuşma şansını ve kimliğini az ya da çok isimsiz bir şekilde deneme şansı sunmaktadır.

Bir yorum ekleyin